Parafianowicz funkcjonariuszem ABW? „Poproszę o następne pytanie”

Przewodnicząca komisji ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann uważa, że za brak działania instytucji państwowych w sprawie afery można winić między innymi Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza, byłego zastępcę Jana Rostowskiego, który w czasie rządów PO-PSL kierował resortem. W programie „Minęła 20” wymownie pominęła pytanie, czy te dwie rzeczy można łączyć.

Rostowski przed komisją Amber Gold: Dla nas najważniejsza była konstytucja

W Sejmie trwa przesłuchanie Jana Vincenta-Rostowskiego. Były minister finansów odpowiada na pytania dot. wątku służb skarbowych w aferze Amber...

zobacz więcej

– Prawdą jest, że współpracowaliśmy i bywałem u pana generała, i pan generał był także kilka razy u mnie – zaznał we wtorek przed komisją ds. Amber Gold Parafianowicz. Mówił także, że stanowiska dyrektorów w Ministerstwie Finansów, w jednostkach mu podległych obsadzano funkcjonariuszami ABW. – To wynikało z porozumienia szefa ABW z ministrem finansów – tłumaczył.

Do przesłuchania Parafianowicza przez komisją nawiązał w programie „Minęła 20” prowadzący program Michał Rachoń. O powiązania spytał przewodniczącą komisji śledczej Małgorzatę Wassermann.

– Na przesłuchaniu poseł Bartosz Kownacki skierował do wiceministra Parafianowicza pytanie o to, czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest instytucją, która rozlicza jego osobiste podatki. W języku polskim takie pytanie rozumiane może być wprost jako – czy Pan Parafianowicz jest funkcjonariuszem ABW albo był w niej zatrudniony? – pytał Rachoń.

– Panie redaktorze, poproszę o następne pytanie – ucięła posłanka. Jak argumentowała później, to między innymi ABW miała narzędzia i wiedzę, dzięki którym mogła zapobiec aferze Amber Gold, ale tego nie zrobiła.

– Minister Rostowski z przyczyn, których nie umie wytłumaczyć, ani nie wynika to z żadnej logiki, nie dotknął w ogóle swoimi konsekwencjami najważniejszej osoby, która w tej sprawie wszystko wiedziała i nic nie zrobiła – wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza – wskazała Wassermann.

źródło:
Zobacz więcej