Ryanair masowo odwołuje loty. Utrudnienia odczują tysiące pasażerów

Powodem jest strajk personelu pokładowego w Hiszpanii, Portugalii i Belgii (fot. PAP/EPA/STR)

Linie lotnicze Ryanair odwołają nawet 600 lotów w Europie w dniach 25 i 26 lipca. Powodem jest strajk personelu pokładowego w Hiszpanii, Portugalii i Belgii. Utrudnienia dotkną dziesiątek tysięcy pasażerów. Linie lotnicze oferują bilety na inne połączenia lub zwrot pieniędzy.

Spadek ciśnienia w kabinie samolotu Ryanair. 33 osoby trafiły do szpitala

Samolot irlandzkich linii Ryanair awaryjnie wylądował w piątek na lotnisku Frankfurt-Hahn. 33 pasażerów trafiło do szpitala z powodu nagłego...

zobacz więcej

Prawie 50 tys. pasażerów dostało już informację mailem lub SMS-em o tym, że ich loty zostały odwołane.

Skutki strajku pracowników Ryanaira najbardziej odczują ci, którzy zakupili bilety na loty do lub z Belgii – na tych trasach odwołany został niemal co trzeci lot.

Protesty zapowiadali również pracownicy z Włoch, ale - jak podała firma - w tym kraju loty mają odbywać się zgodnie z planem.

Związki zawodowe reprezentujące personel kabinowy Ryanair domagają się, by w całej Europie umowy o pracę były zawierane na podstawie prawa lokalnego, a nie prawa irlandzkiego.

Zależy im też na tym, żeby wszystkim oferowano takie same warunki, bez względu na to, czy są zatrudnieni bezpośrednio, czy wynajęci za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Wysuwane są też żądania płacowe. Ryanair twierdzi, że warunki, jakie zapewnia swoim pracownikom, są konkurencyjne i często lepsze od tych, które oferują jego rywale.

Irlandzkie tanie linie latają w 37 krajach. W zeszłym roku przewiózły 130 milionów pasażerów. Przed zeszłorocznym Bożym Narodzeniem Ryanair zapobiegł fali strajków, postanawiając uznać związki zawodowe – po raz pierwszy w swej 32-letniej historii.

źródło:
Zobacz więcej