Kolejne kąpieliska zamknięte z powodu sinic

W najtrudniejszej sytuacji jest miejscowość Władysławowo, która cieszy się dużą liczbą turystów (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Sanepid zamknął kolejne kąpieliska na Pomorzu. Z powodu zakwitu sinic nie można kąpać się m.in. w Dębkach, Karwieńskich Błotach, w gminie Krokowa. We wtorek czerwoną flagę wywieszono także w gminie Władysławowo.

Bakterie e.coli w kąpielisku w Sopocie. „Nie ma związku ze zrzutem ścieków”

Przekroczenie norm bakterii e.coli. w wodach Zatoki Gdańskiej stwierdzono w kąpielisku w Sopocie. Zdaniem firmy odpowiedzialnej za zrzut ścieków do...

zobacz więcej

Sanepid ostrzega przed toksycznym działaniem sinic. Kąpiel grozi poparzeniem skóry lub dolegliwościami układu pokarmowego. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sinice idą od zachodu. Najpierw były ostrzeżenia, teraz wydano zakaz kąpieli. W najtrudniejszej sytuacji jest miejscowość Władysławowo, która cieszy się dużą liczbą turystów. Tam aż nad czterema z pięciu kąpielisk powiewa czerwona flaga.

Administrator kąpielisk jest zmuszony odpowiednio oznaczyć zagrożone miejsce. Jeśli ktoś się do tego nie dostosuje, może zostać ukarany grzywną do 50 tys. zł.

Naukowcy ostrzegają przed toksycznym działaniem tych bakterii, które wydzielają hepatotoksyny.

– Niestosowanie się do zakazu kąpieli może powodować dolegliwości jelitowo-żołądkowe w przypadku napicia się wody oraz problemy skórne od samego zetknięcia się z sinicami – ostrzega Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak.
(fot. sk.gis.gov.pl)

źródło:
Zobacz więcej