Szwecja: władze proszą UE o pomoc w walce z pożarami

Pożary są efektem fali upałów w Skandynawii (fot. PAP/EPA/Mats Andersson)

Szwecja prosi Unię Europejską o pomoc w walce z pożarami, które wybuchły w środkowej części kraju. Są efektem fali upałów w Skandynawii. Dotychczas nie ma informacji o ofiarach.

Potężna fala upałów w Japonii. Nie żyje 14 osób

Co najmniej 14 osób zmarło w Japonii w ciągu ostatnich trzech dni z powodu upałów z temperaturą dochodzącą do 40 stopni Celsjusza – poinformowały...

zobacz więcej

Szwedzka Agencja Ratownictwa Cywilnego poinformowała, że pomocy w walce z żywiołem udzieliły Włochy i Norwegia. Włosi wysłali dwa samoloty przeciwpożarowe, Norwedzy zaś sześć śmigłowców.

W całym kraju odnotowano 37 pożarów. Do ewakuacji zachęcono mieszkańców centralnych okręgów - Gavleborga, Jamtlandu i Dalarny.

Szefowa Agencja Ratownictwa Cywilnego powiedziała agencji prasowej TT, że największy i najszybciej rozprzestrzeniający się pożar wybuchł w Jamtland. Ogarnął ponad 2,5 tys. hektarów i rozprzestrzeniał się z szybkością 10 metrów kwadratowych na minutę.

Szwedzka Agencja Ratownictwa Cywilnego informuje, że zwróci się do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności z prośbą o wysłanie kolejnych samolotów. Szwedzki SOS Alarm podaje, że liczba pożarów może wzrastać, a ogień rozprzestrzenia się szybko i w sposób niekontrolowany.

W ostatnich dniach w Szwecji panują wysokie temperatury. 33 stopnie wskazywały termometry w Uppsali. W reszcie kraju temperatura dochodziła do 30 stopni Celsjusza.

źródło:
Zobacz więcej