Premier: Nie wyobrażam sobie silnej gospodarki bez rolnictwa

– Polskie rolnictwo, polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd w najbliższym czasie zaproponuje plan dla wsi, który będzie uwzględniał m.in. mechanizm stabilizacyjny cen w najbliższych latach.

– Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego, polskiego rolnictwa. (...) Polskie rolnictwo, polska wieś mają nie tylko ogromną przyszłość, ogromną szansę same być bardzo dobrze rozwinięte, ale mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział premier Morawiecki podczas spotkania z rolnikami w Głogowie, gmina Oborowo, powiat toruński.

Premier podkreślał, że należy budować nowe rozwiązania dla wsi.

– Rozpoczniemy program cywilizacyjny, bardzo duży, ważny, radzenia sobie lepszego z tymi klęskami żywiołowymi – zapowiedział. – To co w najbliższym czasie chcemy zaproponować, to jest plan dla wsi – powiedział.

– Polska, polska gospodarka, mając dobrych partnerów po stronie samorządów, może być silna polskim rolnictwem. Nie musimy sprzedawać naszych produktów po minimalnych marżach – zaznaczył. Jak dodał, do tego jest potrzebny mechanizm stabilizacyjny. Premier mówił m.in. o programie budowy odpowiednich mechanizmów stabilizacji cen w najbliższych latach.

– Nie zrobimy tego w ciągu miesiąca, czy dwóch. To są zaniedbania wieloletnie. Ale będziemy do tego dążyć, żebyśmy kontraktowali poszczególne kategorie produktów odpowiednio wcześnie w procesie wegetacyjnym. Wiosną, dla owoców miękkich, a nie kiedy jest za późno – powiedział. – Wypracowujemy mechanizmy kompensacji i dla tych, którzy zostali dotknięciu klęską suszy – dodał.


Morawiecki: Najpóźniej w czwartek nowe rozwiązania dla rolnikówMorawiecki: W ciągu kilku tygodni pokażemy specjalny pakiet wsparcia rolników

„Chcemy odbudować państwową interwencję w rolnictwie”

– Chcemy odbudować państwową interwencję w rolnictwie, jest konieczna dla stabilizacji cenowej – zapowiedział premier Morawiecki. Jak mówił, odpowiedniej stabilizacji cen płodów rolnych nie da się osiągnąć szybko, ale „to jest nasze zobowiązanie”. Interwencja w rolnictwie jest konieczna – zaznaczył.

Morawiecki zapowiedział wprowadzenie jesienią „radykalnej” reformy ustawy o rolniczym handlu detalicznym, aby rolnicy łatwiej mogli sprzedawać własne wyroby.

Przypomniał, że we wrześniu rząd utworzy fundusz w wysokości 5 mld zł na budowę dróg lokalnych, „który w zasadniczy sposób zmieni i poprawi krajobraz dróg lokalnych”.

Morawiecki na spotkaniu z rolnikami namawiał do kupowania polskich produktów z kodem 590. – Niech patriotyzm gospodarczy wytycza naszą drogę do silniejszej Polski – podkreślał.

Ardanowski: będziemy pomagali rolnikom w zmniejszaniu kosztów

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział w środę w Głogowie k. Torunia (Kujawsko-Pomorskie) wsparcie dla rolników, m.in. podniesienie zwrotu za paliwo rolnicze, powołanie holdingu stymulującego rynek i ułatwienia w sprzedaży produktów. – Będziemy pomagali rolnikom w zmniejszaniu kosztów – podkreślił.

Ardanowski towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas spotkania z rolnikami w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich.

– Jestem naprawdę dumny, że tu w województwie kujawsko-pomorskim, na Ziemi Dobrzyńskiej, która była nazywana dobrą ziemią dobrych ludzi, pracowitych i gospodarnych mogę przedstawić założenia programu rolnego PiS, rządu dobrej zmiany. One odpowiadają oczekiwaniom rolników, bo przecież nie wzięły się z niczego, wzięły się z rozmów z rolnikami w całej Polsce. Program będzie rozbudowywany w najbliższych tygodniach i latach, rozszerzany i doprecyzowany o narzędzia, które są już przygotowane, ale będziemy je ujawniali. Chcę jednoznacznie stwierdzić, że będziemy pomagali w zmniejszaniu kosztów w gospodarstwach – powiedział Ardanowski.

Minister zapowiedział „podniesienie zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym z 86 do 100 litrów dla tych, którzy nie mają produkcji zwierzęcej” – I historyczna decyzja - to jest decyzja pana premiera - dla tych wszystkich, którzy mają bydło dokładamy 30 litrów paliwa na jedną jednostkę przeliczeniową. To jest wielka pomoc dla tych wszystkich, którzy hodują bydło, zużywają dużo paliwa – dodał.Pomóc rolnikom w oddłużeniu gospodarstwa. Rząd zapozna się z propozycją nowych przepisów

Ze spółek Skarbu Państwa zostanie stworzony holding

Ardanowski poinformował, że ze spółek Skarbu Państwa – Krajowej Spółki Cukrowej, Elewaru, z rynków hurtowych, niektórych spółek strategicznych Skarbu Państwa zostanie stworzony holding, porozumienie gospodarcze, które ma zająć się wsparciem rynku, stymulowaniem rynku, ale nie zastąpieniem rynku.

– Nie wracamy do komunizmu i nie eliminujemy gospodarki prywatnej. Państwo nie chce być państwem teoretycznym, państwem, które nic nie może i mówi ludziom: niestety nic nie możemy. Ten holding, do którego zostaną zaproszeni jako współwłaściciele polscy rolnicy, którzy zostali oszukani przez złodziejską prywatyzację początku naszej transformacji – wskazał.

Minister podał, że w poniedziałek Lubelski Rynek Hurtowy na Elizówce, w wydzierżawionej od jednej z grup producenckich chłodni rozpoczyna skup owoców miękkich. – Jeszcze nie ma holdingu, a już pokazujemy, że ta instytucja będzie również działała dla polskich rolników – zaznaczył.Premier Morawiecki: Polska staje się „potęgą” produkcji rolno-spożywczej

Ułatwienia w sprzedaży produkcji rolnej

Kolejny element wsparcia dla rolników to stworzenie ułatwień w sprzedaży produkcji rolnej w „krótkich łańcuchach dostaw”, czyli bezpośrednio do konsumenta, przez rozszerzenie możliwości sprzedaży do restauracji, gospodarstw agroturystycznych położonych w pobliżu, do jadłodajni, do sklepów wiejskich.

– Rozszerzamy możliwość pozostania w podatku rolnym, a później bardzo symboliczny 2-procentowy podatek od tego co będzie ponad te 40 tys. zł. Chcemy przede wszystkim rozwijać sprzedaż żywności wysokiej jakości z polskich gospodarstw, żywności regionalnej, tradycyjnej, do której surowce pochodzą z polskich gospodarstw – mówił szef resortu rolnictwa.

Ardanowski zapowiedział też wsparcie rolnictwa ekologicznego, które – jak podkreślił – może być wielką szansą dla Polski.

źródło:
Zobacz więcej