MSZ Węgier: Wystąpimy ze Światowego Paktu w sprawie Migracji

Dokument ONZ ma być formalnie przyjęty w grudniu tego roku na spotkaniu w Maroku (fot. Matt Cardy/Getty Images)

Węgry wystąpią z procesu przyjmowania Światowego Paktu w sprawie Migracji przed jego ostatecznym zawarciem – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na konferencji prasowej w Budapeszcie. Dokument ONZ ma być formalnie przyjęty w grudniu tego roku na spotkaniu w Maroku.

Amerykanie wycofali się z ważnej komórki ONZ

Stany Zjednoczone wycofały się z Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Decyzję w tej sprawie ogłosili w Waszyngtonie sekretarz...

zobacz więcej

– Ten dokument jest całkowicie sprzeczny z interesami Węgier w sferze bezpieczeństwa – oznajmił, dodając, że dla rządu „Węgry i bezpieczeństwo Węgrów jest sprawą najważniejszą”.

Minister powiedział, że Budapeszt nie weźmie udziału w grudniowym spotkaniu w Maroku, gdzie pakt ma zostać przyjęty. Dodał, że jego kraj będzie też przeciwny dokumentowi, jeśli zostanie poddany pod głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Według rządu Światowy Pakt w sprawie Migracji jest sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem i intencją przywrócenia bezpieczeństwa europejskiego – zaznaczył Szijjarto.
<
Określił dokument jako niebezpieczny, skrajny, stronniczy i stymulujący migrację. W jego opinii może on „stanowić dla milionów inspirację do wyruszenia w drogę”.

Szijjarto za podstawową tezę dokumentu uznał to, że migracja jest zjawiskiem dobrym i niemożliwym do powstrzymania, podczas gdy według rządu Węgier jest to podejście nie do przyjęcia.

ONZ apeluje do rządu Mali. Żołnierze dokonali egzekucji na 12 cywilach

Misja Organizacji Narodów Zjednoczonych podała, że malijskie służby G5 Sahel (wspólna grupa zadaniowa z Nigrem, Czadem, Burkina Faso i Mauretanią),...

zobacz więcej

Zaznaczył, że na etapie przygotowywania paktu rząd Węgier zgłosił 12-punktową propozycję, ale ponieważ zdecydowania większość krajów ONZ to państwa, z których wyruszają migranci, to pakt traktuje migrację jako podstawowe prawo człowieka.

Państwa członkowskie ONZ uzgodniły tekst Światowego Paktu w sprawie Migracji – w procesie ustalania nie uczestniczyły jednak Stany Zjednoczone, które wycofały się zeń już w grudniu.

Tekst nie jest wiążący, ale wyznacza państwom serię celów dotyczących zarządzania migracją, takich jak poszerzenie kanałów legalnej migracji, uciekanie się do zatrzymywania osób bez dokumentów tylko w ostateczności oraz zapewnienie wszystkim migrantom dostępu do podstawowych usług.

Dokument ONZ ma być formalnie przyjęty w grudniu tego roku na spotkaniu w Maroku.

Kilka dni temu premier Viktor Orban wystosował list do premiera Włoch Giuseppe Contego w którym wyraził szacunek dla nowej polityki migracyjnej Włoch, chroniącej granice zewnętrzne EU. Władze w Budapeszcie stoją na stanowisku, że nielegalnych imigrantów nie należy rozdzielać pomiędzy kraje europejskie, tylko odsyłać ich tam skąd przybyli i pomagać im na miejscu.

źródło:
Zobacz więcej