RAPORT

Kampania 2020

Leki na receptę z internetowej apteki tylko dla niepełnosprawnych

Realizacja e-recepty przez internet będzie możliwa tylko w aptekach w Polsce (fot. Shutterstock/Y Photo Studio)

Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły kupować przez internet leki wystawiane na receptę. Zakłada to nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.

Apteki mogą otwierać tylko farmaceuci – nowe przepisy weszły w życie

Prawo otwierania nowych aptek mają tylko farmaceuci – to efekt zmian w prawie farmaceutycznym, które w niedzielę weszły w życie. Nowe apteki nie...

zobacz więcej

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił, że będzie to możliwe tylko w przypadku przepisania przez lekarza lub pielęgniarkę leku na e-receptę.

– W ten sposób wychodzimy naprzeciw problemom osób niepełnosprawnych – powiedział.

Poinformował, że osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności nie będą musiały udawać się do apteki. Zamówią lek na receptę przez internet, a kurier dostarczy go im do domu. Podkreślił, że zgodnie z przepisami, realizacja e-recepty przez internet będzie możliwa tylko w aptekach w Polsce.

Cieszyński, odpowiadając na obawy wyrażane przez środowiska aptekarskie, że sprzedaż internetowa leków niesie wiele zagrożeń, w tym m.in. związanych z wywozem leków za granicę wyjaśnił, że dzięki systemowi obsługującemu e-recepty wszystkie dane związane z zakupem leków są dostępne.

– Można łatwo sprawdzić, jaki lekarz przepisuje ile leków, która apteka sprzedaje duże ilości lekarstw jednej osobie itd. – powiedział.

Wiceminister zdrowia zapewnił, że sprawy związane z dystrybucją, przewożeniem i przechowywaniem leków będą uregulowane przez rozporządzenia.

Pytany, dlaczego system sprzedaży leków na e-recepty nie zostanie rozszerzony na wszystkich pacjentów, odpowiedział, że obecny system nie jest przygotowany na taką zmianę.

źródło:

Zobacz więcej