Patryk Jaki przedstawił swój program zdrowotny dla Warszawy

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy podczas środowej konferencji prasowej (fot. PAP/Paweł Supernak)

Lekarz m.st. Warszawy, 24-godzinny dyżur pediatryczny, program „Zdrowa Warszawska Rodzina”, projekt „Ulgi na zdrową żywność”, program przeciwdziałania depresji i programy profilaktyczne – to główne elementy Programu Zdrowie, które przedstawił kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki.

Smart city. Jaki: Warszawa potrzebuje strategii innowacyjnego rozwoju

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki wskazał, że stolica potrzebuje strategii innowacyjnego rozwoju. Podkreślił, że...

zobacz więcej

Patryk Jaki na konferencji prasowej zorganizowanej pod Szpitalem Praskim przedstawił pierwszą część programu zdrowotnego, którego realizacji podjąłby się po wygranych wyborach. Zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, powoła instytucję Lekarza m.st. Warszawy, który będzie miał za zadanie skoordynowanie całej polityki zdrowotnej w mieście. Będzie odpowiadał m.in. za współpracę ze szpitalami i placówkami zdrowia, których właścicielem nie jest samorząd.

Według Jakiego, taka instytucja jest potrzebna Warszawie. – Przyczyni się do tego, aby poprawić dostępność do służby zdrowia – dodał. Zadaniem Lekarza m.st. Warszawy będzie „spięcie” systemu służby zdrowia w Warszawie – podkreślił.

– Bardzo ważne jest to, aby była jedna osoba, która będzie w pełni odpowiedzialna, która będzie również przedstawiała swoje sprawozdania przed Radą Miasta – bo ja tak sobie wyobrażam – jakie postępy robi w zakresie usystematyzowania – przekonywał Jaki.

Kolejna z propozycji Jakiego to 24-godzinny dyżur pediatryczny w każdej dzielnicy Warszawy. Projekt ma być wprowadzony w oparciu o obecną bazę placówek zdrowotnych Warszawy tak – tłumaczył – „aby nie było sytuacji, że warszawscy rodzice mają duży problem, żeby dostać się do lekarza ze swoimi dziećmi”. Jaki zwrócił uwagę, że obecnie zdarza się tak zwłaszcza w weekendy lub dni świąteczne.

Patryk Jaki przedstawił program gospodarki odpadami

Demonopolizacja rynku śmieciowego, budowa nowoczesnej miejskiej biogazowni oraz sortowni śmieci - to część propozycji dotyczących gospodarki...

zobacz więcej

Kandydat Zjednoczonej Prawicy zaproponował też miejski program „Zdrowa Warszawska Rodzina”, który będzie łączył się z projektem „Zdrowe Warszawskie Dzieci”. Jego głównym celem będzie walka z otyłością, a także z dopalaczami i narkotykami. – Miasto musi się włączyć w walkę o bezpieczeństwo warszawskich dzieci – podkreślił.

W ramach programu „Zdrowa Warszawska Rodzina” miasto m.in. przygotuje w każdej dzielnicy teren na targowisko dla zdrowej i naturalnej żywności. – Tak, żeby było jasne, że są takie miejsca, które miasto wspiera, które miasto promuje, gdzie można dostać zdrową żywność – zaznaczył Jaki.

Jego zdaniem prezydent stolicy powinien swoją postawą „wskazywać, jakie rzeczy są istotne, jakie rzeczy są wartościowe”. Dodatkowo Jaki zapowiedział włączenie się prezydenta miasta w tworzenie wydarzeń, które będą promowały zdrową żywność i których zadaniem będzie edukacja żywieniowa.

Jaki zapowiedział, że będzie również chciał zrealizować projekt „Ulgi na zdrową żywność”, który zostałby opracowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.
– Gdy zostanę prezydentem m.st. Warszawy, opracuję razem z MZ specjalny projekt uchwały, gdzie będą zniżki, jeżeli chodzi o miejskie podatki, dla osób, które będą chciały prowadzić działalność gospodarczą na terenie Warszawy związaną ze zdrową żywnością – wyjaśnił.

Jaki: Czy chcemy Warszawy, w której do prezydenta można przyjść, jeśli się mówi po francusku?

– Mamy do wyboru: albo ratusz snobistyczny dla osoby z ego do Księżyca, albo ratusz dla zwykłych ludzi – ocenia kandydat na prezydenta Warszawy,...

zobacz więcej

Według niego będzie to „pewnego rodzaju nowość”.
– Ale również jesteśmy przekonani, że dobrze się wpisze w trendy i dobrze się wpisze w to, czego dzisiaj potrzebuje Warszawa – powiedział Jaki.

Kolejnym elementem Programu Zdrowie ma być miejski program przeciwdziałania depresji. Jaki podkreślił, że problem ten dotyka osoby zarówno dorosłe, jak i młodzież. W jego ocenie w tym przypadku „potrzebne jest zaangażowanie prezydenta miasta Warszawy”.

Ostatni element przedstawiony na środowej konferencji to miejskie programy profilaktyczne dotyczące przede wszystkim chorób nowotworowych i kardiologicznych. – Dużo tańsza jest profilaktyka niż później leczenie tych schorzeń – zaznaczył wiceszef MS. Jego zdaniem miasto „musi być bardzo aktywne, jeżeli chodzi o zdrowie warszawiaków”.

źródło:

Zobacz więcej