Rekordowa kara finansowa dla Google. Unia karci za praktyki monopolistyczne

Google miało nadużywać swojej pozycji dominującej, zmuszając największych producentów telefonów do fabrycznego instalowania ich wyszukiwarki oraz przeglądarki (fot. REUTERS/Charles Platiau)

Komisja Europejska nałożyła na amerykańską firmę Google karę w wysokości 4,3 miliarda euro za nadużywanie pozycji dominującej – wynika ze źródeł Agencji Reutera i AFP. Chodzi o blokowanie konkurencji przy zastosowaniu systemu Android, używanego w urządzeniach przenośnych.

Google zapłaci ponad 2,4 mld euro kary. KE wyszukała... nieprawidłowości

Komisja Europejska poinformowała we wtorek o nałożeniu na koncern Google ponad 2,4 mld euro kary za nadużywanie dominującej pozycji na rynku...

zobacz więcej

Google miało nadużywać swojej pozycji dominującej, zmuszając największych producentów telefonów do fabrycznego instalowania ich wyszukiwarki oraz przeglądarki.

Unijne władze według nieoficjalnych informacji oczekują od Google wprowadzenia istotnych zmian w systemach urządzeń przenośnych. System Android obsługuje około 80 procent telefonów w Europie.

Wymierzona kara jest najwyższą nałożoną przez Komisję Europejską na firmę naruszającą przepisy Unii Europejskiej. Rok temu unijny regulator nałożył na Google karę wynoszącą 2,4 miliarda euro za faworyzowanie własnych usług zakupowych.

Koncern Google poinformował w środę, że złoży odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie nałożenia kary za restrykcje dotyczące systemu mobilnego Android, mające ugruntować jego pozycję na rynku wyszukiwarek.

– Android stworzył więcej możliwości dla wszystkich, a nie mniej. Dynamiczny ekosystem, szybkie innowacje i niższe ceny to cechy charakteryzujące silną konkurencję. Odwołamy się od decyzji Komisji – oświadczyła rzeczniczka Google Al Verney.

Komisja Europejska poinformowała wcześniej o nałożeniu na koncern kary wynoszącej 4,34 mld euro za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych i nadużywanie pozycji na rynku systemów operacyjnych wykorzystywanych m.in. przez smartfony.

źródło:
Zobacz więcej