Wspólna akcja CBA i ABW. Rozbito grupę wprowadzającą fikcyjne faktury VAT

Efektem wspólnych działań CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu było zatrzymanie grupy przestępczej, która wprowadzała na polski rynek gospodarczy fikcyjne faktury VAT. Działania zatrzymanych osób miały narazić Skarb Państwa na utratę co najmniej 7 mln zł. W środę zatrzymani mają zostać doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu celem przedstawienia im zarzutów karnych.

Akcja ABW na Okęciu. Kolejne zatrzymanie ws. mafii paliwowej

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała na Okęciu mężczyznę podejrzewanego o kierowanie grupą przestępczą wyłudzającą podatek VAT przy...

zobacz więcej

„17 lipca funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 4 osoby podejrzane o działalność w grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT. Skarb Państwa stracił na działaniach wspomnianej grupy minimum 7 mln zł” – wskazał w przesłanym portalowi tvp.info komunikacie Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Z materiałów śledczych wynika, że przestępczy proceder odbywał się w latach 2015-2016. Z tychże materiałów wynika też, że bezprawne działania prowadziła firma, która uzyskała dotacje na zakup m.in. urządzeń, które miały służyć do produkcji paneli fotowoltaicznych.

„Te jednak wg śledczych nie zostały uruchomione i nie były wykorzystywane w żadnym procesie produkcyjnym. Służyły jedynie jako ewentualny dowód prowadzonej produkcji i były stworzone w celu uwierzytelnienia obrotu towarem firmy. Działając na tzw. słupy uczestniczyły w handlu panelami fotowoltaicznymi z innymi, faktycznie istniejącymi na rynku podmiotami” – napisał rzecznik ministra Mariusza Kamińskiego.

„Poprzez poświadczające nieprawdy faktury VAT oraz przelewy bankowe, spółki te dokonywały rzekomej sprzedaży lub nabycia towaru. Następnie po przewiezieniu paneli poza granicę Polski, do Czech i na Słowację, ubiegały się one o zwrot nienależnego podatku VAT” – wskazano w komunikacie.

Jak informuje Stanisław Żaryn, „agenci CBA i ABW przeszukali mieszkania zatrzymanych i pomieszczenia firmy. Tam zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i dane elektroniczne związane z przestępczym procederem zatrzymanych osób. Podejrzani trafią do prokuratury w Zamościu, gdzie usłyszą zarzuty”.

Śledztwo prowadzone jest wspólnie przez CBA i ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

źródło:
Zobacz więcej