Gersdorf broni Iwulskiego: Tylko młodzi mogą nie wiedzieć, jakie były konsekwencje nieorzekania w stanie wojennym

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf pojawiła się w Sądzie Najwyższym. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, m.in. broniła sędziego Józefa Iwulskiego, tłumacząc jego działania w czasie stanu wojennego.

Małgorzata Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy

Małgorzata Gersdorf wróciła do pracy, poinformował reporter RMF FM. Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego miała przerwać urlop z powodu...

zobacz więcej

Przed wejściem do budynku Gersdorf odpowiadała na pytania dziennikarzy.

– Sytuacja jest bardzo napięta, dramatyczna – mówiła Gersdorf, tłumacząc swój powrót z urlopu.

– Uważam, że bezprecedensowa jest napaść na sędziego Iwulskiego. To jest najlepszy sędzia z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Najwyższym. To, że był przydzielony przymusowo do sądów wojskowych w stanie wojennym, to tylko młodzi ludzie mogą nie wiedzieć, jakie były konsekwencje nieorzekania w stanie wojennym. To były konsekwencje więzienia, bo to jest niewykonanie rozkazu, pod sąd wojenny by się to nadawało – mówiła Gersdorf, dodając, że Iwulski nie musiał pamiętać o sprawach prowadzonych 30 lat temu.

Gersdorf pytana, czy nadal jest pierwszym prezesem SN, powiedziała, że według niej jest. – Pan prezydent uważa, że nie, a ja uważam, że jestem I prezesem SN do 2020 r. i tego nikt nie zmieni, bo konstytucja jest konstytucją i tu nie ma zasady „lex wyższe od lex niższego”, ponieważ normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – stwierdziła.

– Ja nie walczę o swój interes, o swoją pozycję i swój święty spokój, ponieważ gdybym chciała mieć święty spokój, to dawno bym odeszła z tego stanowisko. Ja walczę o państwo, praworządność i zachowanie konstytucyjne – dodała Gersdorf.

– Za to mam mieć dyscyplinarkę, że przychodzę do sądu? – odpowiedziała na pytania o zapowiedzi wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec niej.

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski poinformował we wtorek, że „Pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab Małgorzata Gersdorf przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy”. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Gersdorf miała przebywać na urlopie do 19 lipca.

źródło:
Zobacz więcej