Pomnik lotników Dywizjonu 303 w Londynie. Trwa zbiórka podpisów pod petycją

Do otrzymania odpowiedzi brytyjskiego rządu w sprawie budowy pomnika brakuje około 3 tys. podpisów (fot. arch. PAP/Alamy)

W centrum Londynu może powstać pomnik ku czci i pamięci bohaterskich polskich pilotów z Dywizjonu 303. Aby ten pomysł mógł zostać zrealizowany, potrzebne są podpisy pod petycją kierowaną do brytyjskiego rządu.

Pogrzeb Franciszka Kornickiego - bohatera bitwy o Anglię, pilota Dywizjonu 303

Na cmentarzu Northwood w zachodnim Londynie pochowano w czwartek Franciszka Kornickiego, pułkownika Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii i...

zobacz więcej

„Zbudujmy 30-metrowy pomnik dla bohaterów z lotniczego Dywizjonu 303, którzy walczyli w bitwie o Anglię w 1940 r.” – brzmi apel pomysłodawców budowy wotum wdzięczności polskim pilotom, którzy w znacznej mierze przyczynili się do zwycięstwa Wielkiej Brytanii.

„Polacy nie zostali nawet zaproszeni na paradę zwycięstwa, która odbyła się po zakończeniu tej wojny. Pomnik ten to wspaniała okazja, by podziękować im za poświęcenie” – apelują inicjatorzy pomysłu.

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas bitwy o Anglię polskim pilotom zaliczono 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich. Było to około 60 proc. niemieckich samolotów, zestrzelonych w dniu bitwy.

„Ten decydujący polski wkład w brytyjskie zwycięstwo musi być znany i celebrowany” – zaznaczają organizatorzy.

Podpisów jest już prawie 7 tys. Do tego, by organizatorzy mogli liczyć na odpowiedź brytyjskiego rządu w tej sprawie, potrzebnych jest ich 10 tys. Przy zebraniu 100 tys. podpisów pod petycją na pewno zostanie ona rozpatrzona w parlamencie.

Podpis pod petycją złożyć mogą wyłącznie obywatele Wielkiej Brytanii lub rezydenci tam przebywający.

Podpis pod petycją można składać na stronie internetowej brytyjskiego parlamentu.
Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej (fot. arch. PAP/Alamy)

źródło:
Zobacz więcej