Wassermann: Kłamaliście, że o Amber Gold dowiedzieliście się w kwietniu 2012 r.

– Ministerstwo Finansów skłamało, informując w Sejmie, że do 19 kwietnia 2012 roku resort nie wiedział o sprawie Amber Gold – stwierdziła podczas posiedzenia komisji śledczej Małgorzata Wassermann. B. wiceszef MF Andrzej Parafianowicz zeznał wcześniej, że nt. Amber Gold rozmawiał pod koniec 2011 roku z szefem KNF Andrzejem Jakubiakiem.

Małgorzata Wassermann: Donald Tusk będzie ostatnim świadkiem

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda...

zobacz więcej

Parafianowicz odpowiadał we wtorek przed komisją ds. Amber Gold na pytania o jego wiedzę i podjęte działania wobec Amber Gold. Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann pytała m.in. o to, co resort finansów zrobił, by „zablokować tę piramidę finansową”.

– Jesienią 2012 roku komisjom sejmowym został przedstawiony na piśmie pełny harmonogram, z dokładnością do jednego dnia, wszystkich czynności wykonanych przez wszystkie urzędy skarbowe i później przez „UKS-y” (urzędy kontroli skarbowej) w stosunku do Amber Gold – powiedział Parafianowicz.

– To jest kłamstwo, co przedstawiliście wtedy w Sejmie – stwierdziła Wassermann. Według niej w przedstawionej informacji resort skłamał w punkcie mówiącym o tym, że „do 19 kwietnia nie posiadał żadnej wiedzy na temat podatnika Amber Gold”.

Wcześniej podczas posiedzenia komisji Parafianowicz zeznał, że pod koniec 2011 r. szef KNF Andrzej Jakubiak poinformował go o narastającym problemie z Amber Gold, zwłaszcza w kontekście braku reakcji prokuratury na składane zawiadomienia.

Na pytanie Wassermann, czy Parafianowicz poinformował ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego, o tym że pracownicy resortu wiedzieli o sprawie Amber Gold już przed 19 kwietnia, b. wiceszef resortu zaprzeczył.

źródło:

Zobacz więcej