Koniec z czarnymi plombami u dzieci i kobiet w ciąży. Jest unijny zakaz

Jednym ze składników blomby amalgamatowej jest rtęć (fot. Shutterstock/Nata photo)

Dentyści nie mogą już zakładać amalgamatowych plomb dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Zakaz wszedł 1 lipca. Wprowadziło go rozporządzenie Parlamentu Europejskiego – poinformowała Komisja Stomatologiczna NRL.

Dentystka z Raciborza usłyszała 305 zarzutów

Raciborscy policjanci i prokurator zebrali materiał dowodowy, pozwalający na przedstawienie 305 zarzutów 66-letniej lekarz stomatolog z Raciborza....

zobacz więcej

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej poinformowała, że w związku z wejściem w życie unijnych przepisów od 1 lipca 2018 r. nie można stosować amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów mlecznych, u dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy „lekarz dentysta uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne pacjenta”.

– Zakaz ten dotyczy zarówno lekarzy dentystów realizujących kontrakt z NFZ, jak również lekarzy dentystów, którzy nie działają na podstawie umowy z Funduszem – czytamy w komunikacie Komisji Stomatologicznej NRL.

Rozporządzenie ministra

Komisja zwróciła uwagę, że mimo wejścia w życie unijnego rozporządzenia zakazującego używania plomb amalgamatowych nie wprowadzono zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. W ocenie Komisji zakaz ten – choć i tak obowiązuje – powinien znaleźć odzwierciedlenie w polskim rozporządzeniu.

Zakaz stosowania amalgamatów jest konsekwencją m.in. podpisania przez państwa Unii Europejskiej międzynarodowej konwencji w sprawie ograniczenia używania rtęci. Plomby amalgamatowe ją zawierają.

Pełna treść komunikatu Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej

źródło:

Zobacz więcej