Rocznica zestrzelenia pasażerskiego boeinga. Prezydent Ukrainy: To wina Rosji

Według ustaleń międzynarodowych eksperckich komisji cywilny samolot zestrzelono za pomocą rosyjskiego systemu przeciwlotniczego (fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)

Ukraiński prezydent apeluje o pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za zestrzelenie pasażerskiego boeinga. We wtorek mijają 4 lata od lotniczej katastrofy nad Donbasem, w której zginęło niemal 300 osób.

Wielka zdrada w Helsinkach? Iran, Syria, Krym plus kilka niewiadomych

Syria i Ukraina. Dwa państwa, gdzie Rosja toczy wojny. Dwa pola starcia interesów Moskwy i Waszyngtonu. Czy w Helsinkach dojdzie do układu Trumpa z...

zobacz więcej

Według ustaleń międzynarodowych eksperckich komisji cywilny samolot zestrzelono za pomocą rosyjskiego systemu przeciwlotniczego.

„Łączymy się w żałobie i modlitwach z rodzinami wszystkich 298 ofiar katastrofy sprzed 4 lat” – napisał prezydent Ukrainy na swojej stronie w internecie. Petro Poroszenko podkreślił, że to Rosja jest winna tragedii i powinna być pociągnięta do odpowiedzialności.

Jak przypomniał, według ustaleń wspólnej grupy śledczej złożonej z przedstawicieli Holandii, Belgii, Australii, Malezji i Ukrainy pasażerski samolot został zestrzelony za pomocą rosyjskiego systemu przeciwlotniczego Buk. Rakieta, jak zaznaczył, należała do rosyjskiej armii i była dostarczona z terenu Federacji Rosyjskiej.

4 lata temu w wyniku zestrzelenia pasażerskiego boeinga malezyjskich linii lotniczych zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. Rosja nie przyznaje się do zestrzelenia maszyny.

źródło:
Zobacz więcej