RAPORT

Kampania 2020

Min. Emilewicz: Polska jest zainteresowana rozwojem współpracy z USA

Szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz (fot. atch.PAP/Leszek Szymański)

– Rozwój wymiany handlowej między Polską a USA będzie głównym tematem mojej rozmowy z sekretarzem handlu USA Wilburem Rossem, która odbędzie się w Waszyngtonie – oświadczyła w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Giełdowy związek Polski i Izraela

Giełda Papierów Wartościowych i Tel-Aviv Stock Exchange nawiążą współpracę. W planach jest m.in. stworzenie platformy do finansowania startupów w...

zobacz więcej

Szefowa MPiT dodała, że „spotkanie z sekretarzem Rossem, będzie też okazją do wymiany poglądów na temat amerykańskiej polityki handlowej i celnej, a także innych bieżących tematów, jak gospodarczy aspekt Trójmorza czy Nord Stream 2”.

– W planach wizyty jest też kilka spotkań z politykami i przedstawicielami biznesu. Duże oczekiwania wiążę również ze spotkaniami z kongresmenami, na których chcę poruszyć kwestie związane z inwestycjami polskich firm na terenach reprezentowanych przez nich stanów. To ważne, ponieważ każdy stan USA ma swoją specyfikę, a poznanie warunków inwestowania w danym miejscu jest sprawą kluczową – wskazała minister.

– W agendzie wizyty są również spotkania z przedstawicielami amerykańskiego biznesu, podczas których będę zachęcała do zacieśniania współpracy z polskimi firmami i do inwestycji w Polsce – dodała Emilewicz.

Minister przyznała, że Polska liczy szczególnie na przedsięwzięcia technologiczne.
– Chcemy do Polski przyciągnąć też amerykańskie fundusze inwestycyjne, które byłyby zainteresowane finansowaniem innowacyjnych przedsięwzięć. Te kwestie chciałabym poruszyć podczas spotkania z Abigail Slater, doradcą prezydenta Trumpa ds. innowacyjności – wyjaśniła.

Emilewicz została też zapytana o kwestię wiz, których potrzebują Polacy udający się do USA. – Na pewno obowiązek wizowy nie pomaga w biznesie. Jest też pewnym utrudnieniem między rodzinami zamieszkałymi w obu krajach. Zdajemy sobie sprawę, że do wprowadzenia ruchu bezwizowego potrzeba spełnienia pewnych wymogów formalnych. Ale są też znane przypadki z niedawnej przeszłości, że dzięki lobbingowi diaspor te wymogi mogą zostać zminimalizowane lub zniesione" – podkreśliła.

– Polska jest strategicznym partnerem USA, który się wywiązuje z zobowiązań traktatowych. Dlatego mam nadzieję, że wkrótce obowiązek wizowy zostanie zniesiony, co przyczyni się do wzmocnienia więzi gospodarczych Polski i USA – dodała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

źródło:
Zobacz więcej