Wulkaniczna bomba trafiła w statek wycieczkowy, ponad 20 osób rannych

Jedna z rannych osób jest w stanie ciężkim (fot. PAP/EPA/HAWAII DLNR / HANDOUT)

Co najmniej 22 osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko, w wyniku uderzenia wulkanicznej bomby w statek wycieczkowy płynący na Hawajach.

Wulkan Kilauea na Hawajach wyrzucił nowe strumienie lawy

Kilauea, wulkan na największej wyspie archipelagu Hawajów, wyrzucił z siebie nowe strumienie lawy. Od początku maja erupcja wulkanu zmusiła do...

zobacz więcej

Do incydentu doszło nieopodal tzw. Dużej Wyspy – największej wyspy w archipelagu Hawajów, gdy turyści oglądali z pokładu łodzi wycieczkowej, jak strumień lawy spływa do Pacyfiku. Podczas kontaktu z wodą nastąpiła jednak eksplozja, w wyniku której kula gorącej lawy spadła na statek, przebijając jego dach.

Trwające ponad 10 tygodni gwałtowne erupcje wulkanu Kilauea na samej wyspie pochłonęły ponad 700 domów i według lokalnych władz wciąż stanowią zagrożenie dla jej mieszkańców. Ewakuowano już 2 tys. osób z zagrożonych terenów.

Do erupcji wulkanu Kilauea dochodzi nieprzerwanie od ponad 30 lat. Oprócz Kilauei aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa.

Bomba wulkaniczna to materiał wyrzucany podczas wybuchu wulkanu. Jej rozmiar może dochodzić do kilku metrów, a waga nawet 200 ton. Niektóre bomby składające się ze stygnącej lawy mogą eksplodować w czasie lotu wskutek rozprężenia się gazów wchodzących w ich skład.

źródło:
Zobacz więcej