Areszt i zakazy stadionowe. Członkowie Pussy Riot skazani

Członkowie Pussy Riot przerwali finał MŚ (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Członkowie grupy Pussy Riot, którzy wtargnęli na murawę moskiewskiego stadionu Łużniki w trakcie niedzielnego finału mistrzostw świata w piłce nożnej, zostali skazani na 15 dni aresztu. Weronika Nikułszyna, Olga Kuraczewa i Piotr Wierziłow dostali dodatkowo trzyletni zakaz wstępu na imprezy sportowe w Rosji.

Kto zakłócił finał mundialu? Znów głośno o „Pussy Riot”

Jeszcze w sobotę były na festiwalu w Jarocinie. W niedzielę postanowiły – kolejny raz – zdenerwować Władimira Putina, zakłócając przebieg finału...

zobacz więcej

Czworo członków Pussy Riot wtargnęło na murawę Łużników w trakcie drugiej połowy niedzielnego meczu Francja – Chorwacja (4:2). Byli przebrani za policjantów. Szybko zostali zatrzymani przez ochronę i wyniesieni poza boisko.

Tego samego dnia przedstawiciele Pussy Riot opublikowali oświadczenie w mediach społecznościowych, w którym wzięli odpowiedzialność za incydent na stadionie. Zawarli w nim także listę sześciu żądań politycznych. W pierwszym domagali się uwolnienia więźniów politycznych, w kolejnych – zaprzestania aresztowań podczas pokojowych wieców i zezwolenia na „polityczną konkurencję” w Rosji.

W poniedziałek sąd uznał ich za winnych naruszenia zasad imprezy sportowej i nielegalnego noszenia policyjnych mundurów. Otrzymali najwyższe kary przewidziane za tego rodzaju wykroczenie. Do osądzenia została jeszcze czwarta osoba, która zakłóciła niedzielny finał – Olga Paktuszowa.

Grupa Pussy Riot powstała w 2011 roku. Protestuje przeciw polityce Władimira Putina. Zorganizowała dziesiątki nielegalnych demonstracji i happeningów.

źródło:
Zobacz więcej