„Rządy przychodzą i odchodzą; droga pozostanie”. Kolejny element Via Carpatia

Umowy o połączeniu polskiej drogi ekspresowej S19 ze słowacką R4 oraz budowie mostu granicznego między obu krajami podpisali minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Erseka. Drogi S19 i R4 mają się połączyć w pobliżu granicznych miejscowości Barwinek i Vysny Komarnik. Będą stanowić fragment szlaku drogowego Via Carpatia.

„Kolejne państwa dołączą do deklaracji łańcuckiej ws. Via Carpatia”

– Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia podpiszą deklarację łańcucką ws. szlaku Via Carpatia – poinformował w sobotę w Przemyślu...

zobacz więcej

Na tym właśnie przejściu granicznym w Beskidzie Niskim doszło do spotkania ministrów.

Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę, że ten szlak będzie potrzebny przede wszystkim regionom przygranicznym i leżących „na wschodzie naszych państw”.

– Via Carpatia potrzebna jest państwom opartym o wschodnia granice Unii Europejskiej. Potrzebna jest zjednoczonej Europie – powiedział minister infrastruktury.

W opinii Adamczyka szlak będzie „generatorem rozwoju gospodarczego i społecznego” regionu.

– Dzięki tej wielkiej inwestycji młodzi ludzie z Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii nie będą musieli szukać swoich miejsc pracy na zachodzie Europy. Ta praca będzie tutaj. Te stanowiska pracy zostaną dzięki tej drodze tutaj utworzone, wygenerowane – przekonywał polski minister.

Słowacki minister transportu i budownictwa powiedział, że nowy szlak drogowy wpłynie na rozwój ruchu towarowego i podniesie bezpieczeństwo na drogach.

– To nie jest nasz ostatni wspólny projekt. Przygotowujemy się do kolejnych – zadeklarował Erseka. I dodał: „rządy przychodzą i odchodzą; droga po nas pozostanie”.

Droga ekspresowa S19 przebiega przez wschodnią Polskę. Trasa, poza odcinkiem Kuźnica Białostocka-Białystok, w całości jest fragmentem Via Carpatia. Z kolei projektowana R4 poprowadzi od granicy z Polską do granicy z Węgrami przez Preszów i Koszyce.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym i greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako priorytet inwestycyjny.

Natomiast budowa mostu granicznego przez potok Jeleśnia w ciągu drogi E77 między Chyżnem a Trsteną ma usprawnić mobilność na jednym z najważniejszych przejść ze Słowacją. Nowy most zastąpi obecnie funkcjonujący. Jego ukończenie planowane jest w 2021 r.

źródło:

Zobacz więcej