Fala upałów w Japonii. Nie żyje osiem osób

W przeważającej części kraju panuje temperatura powyżej 35 stopni Celsjusza (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)

Osiem osób zmarło a ponad 2 tysiące zostało hospitalizowanych na skutek dotkliwych upałów w Japonii. Miejscowe media podają że w przeważającej części kraju panuje temperatura powyżej 35 stopni Celsjusza. W niektórych rejonach prefektury Kioto oraz Gifu termometry zanotowały nawet 38.8 stopnia.

Tak gorąco, że aż niebezpiecznie. Fala upałów w Polsce

Przed nami upalny tydzień. Przynajmniej do soboty temperatura w całym kraju będzie bardzo wysoka. Miejscami termometry mogą wykazać aż 30 st. C....

zobacz więcej

Władze poinformowały, że ponad 2 tys. osób zostało przyjętych do szpitala na skutek problemów z krążeniem i oddychaniem. Upały trwają od kilku dni, utrudniając akcję ratunkową po niedawnej powodzi w południowo-zachodniej części kraju.

W najbardziej dotkniętych powodzią prefekturach Okajama, Hiroszima i Ehime pomocy medycznej z powodu wysokiej temperatury potrzebowało prawie 150 woluntariuszy, którzy pracowali tam w ramach akcji ratowniczej po powodzi.

W ciągu minionego weekendu temperatura wynosiła tam 36 stopni. W samej Osace do szpitali z powodu upału przyjęto ponad 140 osób.

Miejscowe służby meteorologiczne zaapelowały do mieszkańców, by starali się chronić przed gorącem. Wysoka temperatura ma utrzymać się co najmniej do niedzieli.

źródło: