Wielka Brytania: Poziom imigracji z państw UE najniższy od 2013 r.

W ubiegłym roku liczba obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii wzrosła o 101 tys. (fot. REUTERS/Luke MacGregor/File Photo)

Brytyjski urząd statystyczny ONS poinformował, że migracja z państw Unii Europejskiej spadła do najniższego poziomu od 2013 r. W zeszłym roku liczba obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii wzrosła o 101 tys.

„Masowa imigracja i polityka proimigracyjna Brukseli stwarza zagrożenie zatopienia Węgier”

Tylko ja sprzeciwiłem się oświadczeniu Komisji Weneckiej - powiedział w wywiadzie dla wPolityce.pl wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł....

zobacz więcej

Jak zaznaczono, w 2017 r. odnotowano niższy napływ obywateli UE (240 tys. osób) niż w latach 2015, 2016 i na poziomie zbliżonym do 2014 r., przy jednocześnie wyższej liczbie osób wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii (139 tys. osób), na poziomie porównywalnym do września 2017 r. i grudnia 2008 r., tuż po wybuchu światowego kryzysu finansowego.

W efekcie wskaźnik migracji netto – wzrost liczby obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii w ciągu roku – wyniósł 101 tys. i jest porównywalny do tego z czerwca 2013 r.

Według najnowszych danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano także niemal zerową zmianę, jeśli chodzi o liczbę migrantów z ośmiu państw tzw. nowej UE, które weszły do Unii w 2004 r., w tym Polski, ale bez Malty i Cypru. W 2017 r. odnotowano 52 tys. osób, które przybyły z tych państw do Wielkiej Brytanii i 48 tys., które wyjechały.

Te dane statystyczne zaprzeczają medialnym spekulacjom o możliwości tzw. Brexodusu, czyli masowego wyjazdu obywateli UE do państw swojego pochodzenia w wyniku brytyjskiej decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

„STOP Soros”. Węgry uchwaliły pakiet ustaw ws. imigrantów

Węgierski parlament uchwalił pakiet ustaw, w których został zapisany zakaz udzielania pomocy nielegalnym imigrantom. Ustawy są określane jako „STOP...

zobacz więcej

Dane ONS ujawniły także, że migranci z państw członkowskich Wspólnoty są najczęściej zatrudniani: wskaźnik ich zatrudnienia (dla osób pomiędzy 16. a 64. rokiem życia) wynosi aż 81,9 proc. Dla Brytyjczyków wskaźnik ten wynosi 75,6 proc., a dla imigrantów spoza UE – 63 proc.

Imigracja z Unii Europejskiej była jednym z najważniejszych tematów kampanii przed referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty w czerwcu 2016 roku. Według ostatnich danych opublikowanych przed głosowaniem, poziom imigracji netto wynosił wówczas 184 tys., czyli był o prawie 85 proc. wyższy niż obecnie.

Jednocześnie migracja netto spoza Unii Europejskiej utrzymuje się na wysokim poziomie 227 tys. osób; w większości są to imigranci z Azji.

Według najnowszych szacunków, liczba ludności Wielkiej Brytanii wynosi 66,04 mln i wzrośnie do 69,2 mln w 2026 r.

Największą grupą migrantów są Polacy, których liczbę szacuje się na nieco ponad 1 mln, przed Rumunami (411 tys.), Irlandczykami (350 tys.), obywatelami Indii (346 tys.) i Włochami (297 tys.).

źródło:

Zobacz więcej