Iga Świątek wygrała juniorski Wimbledon!

Dla Igi Świątek to największy sukces w karierze (fot. Getty)

17-letnia Iga Świątek pokonała rok starszą Szwajcarkę Leonie Kung (6:4, 6:2) i wygrała juniorski Wimbledon. To największy sukces w karierze młodej Polki, którą eksperci typują na następczynię Agnieszki Radwańskiej.

Świątek to największy tenisowy talent w Polsce. Turnieje rangi ITF wygrywała już jako 15-latka, triumfując m.in. w Sztokholmie, Pelham czy Bergamo, budząc zachwyt wśród tenisowych ekspertów.

Do powszechnej świadomości trafiła jednak całkiem niedawno. Miliony kibiców w Polsce usłyszały o niej w maju, gdy przebojem wdarła się do półfinału juniorskiego Rolanda Garrosa. I choć przegrała tam w trzech setach ze swoją deblową partnerką, Caty McNally, zdradziła duże pokłady potencjału.

Przed Wimbledonem nikt zębów sobie jednak nie ostrzył. Przede wszystkim: Świątek już w pierwszej rundzie trafiła na rozstawioną z „jedynką” Amerykankę Whitney Osuigwe. Sama też przyznawała, że za graniem na nawierzchni trawiastej właściwie nie przepada...

Z Osuigwe straciła seta, a z kolejnymi czterema rywalkami w drodze do finału rozprawiła się „na czysto”. Szans nie dała również Szwajcarce Leonie Kung. 17-letnia Polka od pierwszych piłek kontrolowała przebieg spotkania, na lekkie nerwy pozwalając sobie właściwie tylko w pierwszym secie, wygranym do czterech. Druga partia to był już pokaz siły: Kung zdołała ugrać zaledwie dwa gemy, oba przy własnym serwisie.

Po ostatniej piłce szczęśliwa Świątek wzniosła niewielki puchar, efektowną wygraną zapowiadając walkę o najwyższe laury również w zmaganiach seniorek. Oby jak najszybciej!

I chociaż zwycięstwo w juniorskim Wimbledonie nie oznacza oczywiście, że lada moment przedrze się do światowej czołówki, historia pokazuje, że ma na to naprawdę duże szanse. Na liście poprzednich triumfatorek są bowiem między innymi Justine Henin, Caroline Wozniacki, Victoria Azarenka, Jelena Ostapenko czy… Agnieszka Radwańska. Juniorskie turnieje wielkoszlemowe wygrywały też Aleksandra Olsza (Wimbledon, 1995), Magdalena Grzybowska (Australian Open, 1996) i Urszula Radwańska (Wimbledon, 2007).