„Tej bitwy Krzyżacy nie mogli wygrać. Wtedy jeszcze o tym nie wiedzieli…”

Po godz. 15 w sobotę na polach pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło odprawił krzyżackie poselstwo i kazał odtrąbić sygnał do walki. Wojowie starli się w bitwie. Inscenizacja jednej z największych bitew średniowiecznej Europy za nami.

Gdzie leżą woje polegli pod Grunwaldem?

zobacz więcej

– Tej bitwy zakon krzyżacki nie mógł wygrać, tylko jeszcze o tym nie wiedział – przekonywał w rozmowie z TVP Info Krzysztof Jabłonka. Publicysta i historyk zwrócił uwagę na „psychologiczne wsparcie”, jakie dla strony polsko-litewskiej mogło stanowić proroctwo św. Brygidy. – To ona jest duchową matką tego zwycięstwa. Nasi szli przekonani w bój, że wypełniają to proroctwo i wolę skruszenia bestii, która zagraża obu narodom – polskiemu i litewskiemu – mówił historyk.

Krzysztof Jabłonka przekonywał też, że bitwa nie miała zniszczyć zakonu, ponieważ to nie było jeszcze wtedy możliwe. – Ona była w obronie Żmudzi. To dlatego Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie oraz ich lennicy stawili się do walki z Krzyżakami – powiedział.

Historyk, pytany o znaczenie bitwy w scalaniu wschodniej części Europy, mówił, że przy tej okazji „po raz pierwszy rycerze polscy zobaczyli rycerzy litewskich, którzy nadeszli pod Czerwińsk ze wschodu”. – Wtedy to obie armie zobaczyły się nawzajem. Odkryli głębię przymierza, które zawarli ich władcy, a które na co dzień dla nich nie było zauważalne. Tutaj zaczęli jeden za drugiego walczyć. Polacy nauczyli się wtedy słowa „Litwa”, które wcześniej pojawiało się tylko w dokumentach – zauważył Jabłonka.

Historyk wspomniał też, że na dwa miesiące przed bitwą proboszczowie w parafiach uczyli rycerzy „Bogurodzicy” na pamięć. – Tę pieśń wtedy wskrzeszono – podkreślił.
teraz odtwarzane
Historyk: Polacy pod Grunwaldem nauczyli się słowa „Litwa”

źródło:
Zobacz więcej