Lewe przetargi. Prezydent Żyrardowa i biznesmeni z zarzutami

Prezydenta podwarszawskiego Żyrardowa Wojciech J. i dwaj biznesmeni usłyszeli zarzuty związane z domniemanym ustawieniem przetargu. Jednak Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim nie uwzględnił wniosku tamtejszej prokuratury o areszt dla J. Całą trójkę zatrzymali w piątek nad ranem funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Ustawiali milionowe przetargi. CBA zatrzymało prezydenta Żyrardowa

Prezydenta Żyrardowa (woj. mazowieckie) i dwóch biznesmenów zatrzymało w piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne. Trwają przeszukania i czynności z...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, prokurator Maciej Meler, sąd zastosował wobec podejrzanego nieizolacyjne środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe i zakaz zbliżania się do potencjalnych świadków. Zapowiedział, że prokuratura odwoła się od tej decyzji.

Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w przetargu dotyczącym m.in. sprzedaży nieruchomości przy ul. Klifowej w Rewalu (woj. zachodniopomorskie), blisko nadmorskiej plaży wartych ponad 1,5 mln zł. Nieruchomości należały oraz były w użytkowaniu wieczystym gminy Żyrardów.

Prezydent miasta usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego w toku dwóch organizowanych przez urząd przetargów. W zamian za korzyść majątkową w wysokości 80 tys. zł miał przekazywać dwóm pozostałym podejrzanym istotne informacje z punktu widzenia przetargu – liczbę potencjalnych zainteresowanych i taktykę, która miała być przyjęta w licytacji.

Prokuratura złożyła w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wlkp. wniosek o tymczasowy, trzymiesięczny areszt dla Wojciecha J.

Sami przedsiębiorcy usłyszeli zarzuty udziału w zmowie przetargowej i wręczania korzyści majątkowej. Wobec nich prokuratura zastosowała nieizolacyjne środki zapobiegawcze. Może im grozić do 10 lat więzienia.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA wskazał, że czynności w tej sprawie nadal trwają, a samo śledztwo ma wiele wątków.

źródło:
Zobacz więcej