Grób Aleksandra Wielkiego odnaleziony? Wkrótce otwarcie sarkofagu

Granitowy sarkofag odkryto w Aleksandrii (fot. PAP/EPA/EGYPTIAN MINISTRY OF ANTIQUITIES HANDOUT)

Archeolodzy w Egipcie przygotowują się do otwarcia ponad trzymetrowego sarkofagu wykopanego w Aleksandrii. Eksperci uważają, że może on zawierać szczątki Aleksandra Wielkiego, jednego z największych dowódców starożytności.

Ośmiometrowy Ramzes II wydobyty z błota w Kairze

Ogromną rzeźbę, która najprawdopodobniej przedstawia faraona Ramzesa II, znaleźli egipscy i niemieccy archeolodzy. Ośmiometrowy posąg, który liczy...

zobacz więcej

Granitowy sarkofag w stanie nienaruszonym odkryto w Aleksandrii, mieście wybudowanym w miejscu starożytnego miasta nazwanego na cześć Aleksandra Macedońskiego. Obok znaleziono alabastrowe popiersie, nie wiadomo jednak kogo przedstawia, gdyż przez wieki minerał erodował.

Egipskie ministerstwo starożytności oświadczyło, że sarkofag, został zamknięty ponad 2 tys. lat temu. Eksperci uważają, że osoba w nim pochowana zmarła między 323 a 30 rokiem p.n.e. Aleksander Wielki zmarł 10 czerwca 323 p.n.e. w Babilonie.

Ceniony egiptolog i były szef egipskiego resortu starożytności Zahi Hawass uważa, że odkryto grób znaczącej postaci, o czym świadczy fakt, że sarkofag wykonano z granitu. – Granit wydobywano w okolicach Asuanu, około 1000 km na południe. Ściągnięcie tego materiału oznacza, że musiało chodzić o kogoś bogatego – tłumaczy.

źródło:
Zobacz więcej