Sałatki z pasożytami w McDonald’s. Dziesiątki zarażonych

Sieć fast foodów wycofała ze sprzedaży podejrzane sałatki (fot. mat.pras.)

Co najmniej 61 osób w siedmiu amerykańskich stanach zachorowało na cyklosporozę, chorobę pasożytniczą wywołaną przez gatunki pasożytniczych pierwotniaków. Pasożyty odkryto w sałatkach z McDonald’s.

Ciasto z salmonellą. Dziesiątki zachorowań

Sieć Green Caffe Nero serwowała ciasta zakażone bakteriami salmonelli. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Warszawie odnotował niemal sto...

zobacz więcej

Federalna agencja zajmującą się kontrolą branży gastronomicznej Food and Drug Administration (FDA) wskazała, że sieć popularnych fast foodów wstrzymała sprzedaż sałatek, ale liczba zakażonych osób może wzrosnąć.

Ustalono, że sałatki zawierające pierwotniaki Cyclospora cayetanensis sprzedawano w stanach Iowa, Illinois, Minnesota, Missouri, Nebraska, Południowa Dakota i Wisconsin. FDA podejrzewa, że potrawa mogła trafić do nawet 3 tysięcy restauracji w 14 stanach.

W czerwcu pierwotniaki odkryto w warzywach jednego z największych producentów żywności w USA Del Monte Foods. W czterech stanach (Iowa, Minnesota, Wisconsin i Michigan) zaraziło się nimi 227 osób. FDA uważa, że nie ma dowodów, iż obie epidemie mają ze sobą związek.

Objawy cyklosporozy to m.in. biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu, nudności. Choroba w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

źródło:
Zobacz więcej