Korea Północna chce wznowienia kontaktów gospodarczych z sąsiadem z północy

W Kaesong pracowało około 60 tys. osób, głównie północnokoreańskich robotników (fot. Park Jin-Hee-Pool/Getty Images)

Korea Południowa chce wznowienia produkcji w specjalnej strefie ekonomicznej Kaesong leżącej na terytorium Korei Północnej. Właścicielami tamtejszych fabryk były południowokoreańskie koncerny. Strefę zamknięto blisko 2,5 roku temu, ze względu na próby rakietowe i nuklearne przeprowadzane przez komunistyczny reżim.

Wielki Brat patrzy. Ponura rzeczywistość Korei Północnej

Bezwzględny totalitarny reżim czy tylko chwiejący się bezduszny system tuż przed upadkiem? Jaki jest stan dyktatury w Korei Północnej to obecnie...

zobacz więcej

Strefę, w której pracowało około 60 tys. osób, głównie północnokoreańskich robotników, zamknięto w lutym 2016 roku. Była ona ważnym źródłem dochodu dla Pjongjangu cierpiącego na chroniczny brak dewiz.

Kim Jin-hyang, prezes południowokoreańskiej fundacji administrującej wcześniej kompleksem w Kaesong stwierdził, że wznowienie jego działalności będzie pierwszym krokiem do nawiązania współpracy gospodarczej między obydwiema Koreami. W jego opinii, specjalna strefa ekonomiczna powinna być ponownie otwarta możliwie jak najszybciej.

W ocenie Kima Jin-hyanga Korea Południowa powinna dołączyć do Singapuru, Chin i Rosji, które przygotowują się do dużych inwestycji w Korei Północnej. Jego zdaniem, wznowienie produkcji w Kaesong pomoże też w rozładowaniu napięć między obydwoma państwami koreańskimi.

źródło:
Zobacz więcej