Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski o umowie z USA: „historyczna”

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Porozumienie o współpracy USA i Polski w obszarze nauk biomedycznych jest pierwszą taką umową o współpracy naukowej ze Stanami Zjednoczonymi podpisaną przez wolną Polskę - ocenił szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. „Jest to wydarzenie historyczne” – dodał.

Minister zdrowia: Udało się z VAT-em, uda się z kolejkami

– Nie może być takich kolejek, że się czeka kilkaset dni do lekarza specjalisty – uważa minister zdrowia Łukasz Szumowski. Indagowany, że każdy...

zobacz więcej

Porozumienie podpisane w piątek w Waszyngtonie przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego amerykańskiego odpowiednika, sekretarza departamentu zdrowia i opieki społecznej Alexa Azara, ma charakter ramowy, dzięki czemu możliwe będzie zawieranie konkretnych, bardziej szczegółowych umów o współpracy przez polskie placówki naukowe z instytucjami amerykańskimi, takimi np. jak Krajowy Instytut Zdrowia (National Institute of Health).

– Porozumienie dotyczy współpracy z amerykańskim ministerstwem zdrowia w zakresie badań medycznych i wymiany wiedzy medycznej – podkreślił Szumowski podczas rozmowy z polskimi dziennikarzami w piątek w Waszyngtonie.

– Umowa z USA pomoże w realizacji jednego z moich priorytetów, czyli powołania Agencji Badań Klinicznych i rozwoju nauk biomedycznych – zaznaczył. Wyjaśnił, że dzięki porozumieniu, polskie nauki biomedyczne oraz polscy naukowcy zyskają ogromną szansę na rozwój i dostęp do zasobów wiedzy, doświadczenia oraz badań naukowych, którymi dysponują instytucje amerykańskie.

Zgodnie z porozumieniem, obszary współpracy dotyczą rozwoju wspólnych badań, szkoleń i działań ukierunkowanych m.in. na choroby zwalczane drogą szczepień i inne choroby zakaźne, gruźlicę, grypę pandemiczną, choroby przewlekłe, w szczególności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, cukrzycę, choroby układu oddechowego i demencję oraz zdrowie psychiczne.

Minister zdrowia: Nowe standardy okołoporodowe to kodeks praw pacjentki

– Nowe organizacyjne standardy opieki okołoporodowej to kodeks praw pacjentki, tak by kobieta wiedziała, co jej przysługuje, co ją czeka w trakcie...

zobacz więcej

Stypendia dla badaczy i lekarzy

Szef resortu zdrowia poinformował, że rozmawiał z Alexem Azarem m.in. o rozpoczynającym się jesienią programie stypendiów naukowych dla polskich badaczy i lekarzy. W ramach programu będzie uczestniczyło łącznie sto osób. – Będą one mogły pracować w najlepszych ośrodkach naukowych i medycznych w USA – poinformował PAP szef resortu zdrowia.

Odpowiadając na pytanie PAP, czy porozumienie podpisane w piątek ułatwi polskim placówkom naukowym i medycznym współpracę z prywatnymi placówkami badawczymi w Stanach Zjednoczonych, takimi jak uniwersytety i laboratoria biomedyczne amerykańskich firm farmakologicznych, minister odparł, że „z pewnością tak”, ponieważ porozumienie „pokazuje, iż współpraca pomiędzy rządami Polski i Stanów Zjednoczonych w tej dziedzinie jest bardzo dobra, co pewnością ułatwi współpracę z uniwersytetami”.

Szumowski zaznaczył jednocześnie, że „najwięcej badań naukowych w dziedzinie medycyny prowadzonych jest obecnie przez ośrodki Krajowego Instytutu Zdrowia (NIH) z siedzibą w Bethesda pod Waszyngtonem, które nie są placówkami uniwersyteckimi, a ośrodkami badawczymi rządu federalnego.

Założony w 1887 r. Krajowy Instytut Zdrowia (NIH) obejmuje 27 autonomicznych placówek. Podlega ministerstwu zdrowia i opieki społecznej USA.

Minister zdrowia zapowiada rozszerzenie listy darmowych leków dla seniorów

– Dzisiaj seniorzy otrzymują za darmo raczej tanie leki i niekoniecznie te, których najczęściej używają – powiedział w wywiadzie dla środowego...

zobacz więcej

Transfer technologii

Sekretarz amerykańskiego ministerstwa zdrowia Alex Azar wyraził zadowolenie z podpisanego w piątek porozumienia z Polską. Odnosząc się do informacji dotyczących zmian systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju podkreślił, że Stany Zjednoczone również są na etapie modyfikowania swojego systemu opieki zdrowotnej. Zaproponował, że wesprze tworzenie w Polsce systemu transferu technologii.

Ministrowi Szumowskiemu, który z wykształcenia jest lekarzem ze specjalizacją w dziedzinie kardiologii i posiada tytuł naukowy profesora zwyczajnego, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych towarzyszyła grupa wybitnych polskich naukowców. W skład delegacji weszli m.in. prof. dr hab. n.med. Jan Walewski - dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki - dyrektor Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie pod Warszawą oraz chirurg dziecięcy, profesor Piotr Czauderna - członek powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Narodowej Rady Rozwoju, a także Łukasz Wojdyga, z-ca dyrektora departamentu współpracy międzynarodowej MNiSW, kierujący pracami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Oprócz rozmów w amerykańskim resorcie zdrowia polska delegacja odbyła spotkania z przedstawicielami federalnej Agencji Kontroli Leków i Żywności (Food and Drug Administration), z kierownictwem NIH oraz inwestorami zrzeszonymi w Polsko-Amerykańskiej Radzie Biznesu.

źródło:

Zobacz więcej