Zakończyła się blokada lotniska w Nadżafie; wznowiono rejsy

Blokada lotniska w Nadżafie odbywała się pod tymi samymi hasłami, co protesty w Basrze (fot. REUTERS/Ahmad Mousa )

– Podjęta na znak solidarności z protestującymi w Basrze blokada lotniska w Nadżafie została zakończona w piątek wieczorem – podała iracka telewizja państwowa. Ruch powietrzny został wznowiony; lotnisko pracuje normalnie – poinformowano.

W irackim nalocie zginął „wiceminister wojny” Państwa Islamskiego

Około 45 przedstawicieli dowództwa tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) zginęło w ataku irackiego lotnictwa na wschodzie Syrii – podała w sobotę...

zobacz więcej

Blokujący lotnisko szyiccy demonstranci opuścili port lotniczy w późnych godzinach wieczornych.

Półmilionowy Nadżaf jest zamieszkiwany w większości przez szyitów. To położone 144 km od Bagdadu półmilionowe miasto jest ważnym ośrodkiem kultu religijnego i celem pielgrzymek szyitów Znajduje się tam meczet z grobem zmarłego w 661 r. kalifa Alego, kuzyna i zięcia Mahometa.

Blokada lotniska w Nadżafie odbywała się pod tymi samymi hasłami, co protesty w Basrze.

Protesty głównie młodych

Uczestnikami demonstracji w 2,6-milionowej Basrze - jak podkreślają agencje - są głównie jej młodzi mieszkańcy domagający się „rozwiązania problemu bezrobocia, którego skutki pogłębia bierność rządu w Bagdadzie”. W skali całego kraju wynosi ono 10,8 proc., ale wśród młodzieży do 24. roku życia przekracza 60 proc.

Kto pompuje słoną wodę do rzeki? Irak oskarża sąsiadów

Irackie ministerstwo ds. zasobów wodnych poinformowało, że stan zasolenia wody w przepływającej przez Basrę rzece Szatt al-Arab znacznie wzrósł w...

zobacz więcej

Protestujących zarówno w Basrze, jak i w Nadżafie oburza też niewydolność administracji państwowej, biurokracja i powszechna korupcja.

W piątek do Basry - ważnego ośrodka przemysłu naftowego na południu kraju - przybył premier Iraku Hajdar al-Abadi. Polityk przyleciał tam wprost z Brukseli, aby podjąć próbę uspokojenia sytuacji w mieście, gdzie szósty już dzień trwają antyrządowe demonstracje.

Abadi, który w Brukseli uczestniczył w konferencji poświęconej walce z Państwem Islamskim, spotkał się niezwłocznie po przybyciu do Basry z miejscowym dowództwem wojskowym, lokalnymi politykami i przedstawicielami przemysłu naftowego, aby zapoznać się z sytuacją w mieście.

Poparcie szyitów

Protesty zyskały poparcie przywódców irackich szyitów, którzy domagają się od rządu konkretnych działań naprawczych.

„Zabijcie ich wszystkich”. Państwo Islamskie wzywa do ataków podczas mundialu

Ekstremiści z Państwa Islamskiego opublikowali przed piłkarskimi mistrzostwami świata kolejne plakaty wzywające swoich zwolenników do ataków....

zobacz więcej

– To niesprawiedliwość, aby ta bogata naftowa prowincja była zarazem jedną z najbiedniejszych w Iraku; odpowiedzialni w rządzie centralnym i władzach lokalnych mają obowiązek poważnie zająć się postulatami obywateli i pracowników – oświadczył szejk Abdel Mahdi al-Kerbalai, przedstawiciel ajatollaha Alego Sistaniego. Do uczestników protestów w Basrze zaapelował on o „nieuciekanie się do metod, które nie byłyby pokojowe ani cywilizowane”.

Znaczenie szyickich ugrupowań politycznych w Iraku wzrosło po wyborach parlamentarnych w Iraku, jakie odbyły się tam w maju br. Łącznie dysponują one 101 głosami w liczącym 329 miejsc irackim parlamencie.

Premier Hajdar Dżawad al-Abadi musi się z nimi liczyć, jeśli zależy mu na przetrwaniu koalicyjnego rządu.

źródło:

Zobacz więcej