Tusk krytykuje Trumpa: To jest najbardziej niepokojące dla Polski

Jednym z wątków wywiadu z Donaldem Tuskiem była polityka zagraniczna prezydenta Stanów Zjednoczonych (fot. REUTERS/Eric Vidal)

Prezydent Donald Trump wykazuje ponadczasową niechęć do UE i NATO, zaś jego otwartość wobec takich ludzi jak dyktator Kim Dzong Un, prezydent Putin czy prezydent Erdogan jest dość znacząca i wyraźna – mówił w piątek w programie „Fakty po faktach” w TVN24 szef RE Donald Tusk.

„Tusk pokazuje się na Instagramie z Trumpem, Trump już raczej z Dudą”

Zakończony szczyt NATO w Brukseli obfitował w liczne spotkania z udziałem przywódców państw członkowskich. Spośród opublikowanych zdjęć ze szczytu,...

zobacz więcej

Tusk został zapytany o swoje relacje z prezydentem USA Donaldem Trumpem, do którego powiedział przed ostatnim szczytem NATO: „Ameryka nie ma i nie będzie miała lepszego sojusznika niż Europa”.

Szef RE stwierdził, że wie, w jaki sposób komunikować się z prezydentem Trumpem. – Wiem, że prezydent Trump bardzo docenia i szanuje tych, którzy mówią wprost i bardzo prostymi wyraźnymi sformułowaniami – dodał.

– Mamy bardzo dobre relacje, bo prezydent Trump ma przekonanie do Polski. Od czasu jak został tam bardzo uroczyście przywitany przez rząd PiS ma generalne wyobrażenie, że Polacy go lubią i ja z tego korzystam, bo te dobre relacje są wyraźnie cieplejsze niż z niektórymi innymi liderami państw w Europie – zauważył Tusk.

Szef RE zwrócił również uwagę, że mamy do czynienia z „nową sytuacją na świecie, w której głównie prezydent Trump proponuje rekonstrukcję ładu światowego, gdzie Ameryka nie ma stałych przyjaciół tylko zmienne sojusze i interesy, i gdzie amerykański prezydent mówi wyraźnie: »jadę na trudne spotkanie z moimi kolegami z NATO, ale przede mną jest łatwiejsze i przyjemniejsze spotkanie z prezydentem Putinem«”.

Zdaniem Tuska prezydent USA wykazuje ponadczasową niechęć zarówno do UE, jak i NATO, zaś „jego otwartość wobec takich ludzi jak dyktator Korei Północnej, prezydent (Rosji Władimir) Putin czy prezydent (Turcji Recep Tayyip) Erdogan jest dość znacząca i wyraźna”.

Podkreślił, że Polska nie jest dziś w centrum uwagi prezydenta Trumpa, a jego dzisiejsze preferencje dotyczą możliwie przyjaznych relacji z Rosją i raczej ochłodzenia relacji z UE, a szczególnie z niektórymi państwami UE. – Nie widzę powodu, dlaczego mielibyśmy się z tego cieszyć - dodał.

– Prezydent Trump chce najwyraźniej zrównoważyć relacje amerykańskie z Europą, Rosją, Chinami i innymi potęgami świata. Jeśli ktoś powinien się tym niepokoić, to głównie ta część kontynentu europejskiego, w której leży Polska. To jest najbardziej niepokojące właśnie dla Polski – mówił przewodniczący RE.

źródło:
Zobacz więcej