Kolejna martwa foka. Tym razem w Jarosławcu

Martwa foka odnaleziona w Jarosławcu (fot. Zuzanna Bierycz)

Kolejna martwa foka została znaleziona nad polskim morzem. Tym razem w Jarosławcu. To nie pierwszy taki przypadek. Kilka tygodni temu na wybrzeżu Bałtyku znaleziono inne martwe zwierzęta. Sprawę bada policja.

Prokuratura łączy śledztwa w sprawie martwych fok

Będzie jedno śledztwo w sprawie odnajdywanych nad Zatoką Pucką martwych fok. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku połączyła wszystkie postępowania.

zobacz więcej

Zdjęcia martwej foki na plaży w Jarosławcu otrzymaliśmy na platformę Twoje Info od pani Zuzanny Bierycz.

W ostatnich tygodniach na pomorskich plażach znaleziono kilka martwych fok. Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się policja i prokuratura.

W czerwcu rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała, że gdyńska jednostka – decyzją gdańskiego prokuratora okręgowego – została wyznaczona do prowadzenia postępowania, do którego włączono wszystkie dotychczasowe przypadki martwych fok.

Wcześniej sprawami zajmowało się niezależnie od siebie kilka prokuratur. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod kątem art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że kto zabija, uśmierca zwierzę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

26 maja na plaży w gdyńskim Oksywiu natrafiono na dwie martwe młode foki z pętlami ze sznurów na szyjach. Do sznurów ktoś przywiązał cegły. 29 maja na plaży w Helu znaleziono kolejne martwe zwierzę tego gatunku: młoda foka została – jak sądzą biolodzy – zabita uderzeniem w łeb. Kolejną fokę znaleziono 2 czerwca w Zatoce Puckiej. Miała rozcięty brzuch.

O wynikach zleconych przez gdyńskich funkcjonariuszy sekcji zwłok zwierząt poinformował Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Wyjaśnił, że badania przeprowadzili specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii. Duszyński wyjaśnił, że po przeprowadzonych badaniach anatomopatologicznych biegli stwierdzili, iż przyczyną śmierci zwierząt był „silny, rozległy, mechaniczny uraz głowy, w wyniku którego doszło do przerwania ciągłości mózgowia i rdzenia przedłużonego oraz zmiażdżenia tkanek głowy”.

źródło:
Zobacz więcej