MSW Włoch: Nie przyjmiemy łodzi z 450 nielegalnymi imigrantami

Włoskie porty zostały zamknięte dla statków zagranicznych organizacji pozarządowych, które ratują ludzi z łodzi i pontonów (fot. PAP/EPA/MARCO COSTANTINO)

Szef włoskiego MSW Matteo Salvini ogłosił, że jego kraj nie wpuści do portu znajdującej się na wodach Malty łodzi z 450 migrantami. To kolejna grupa uciekinierów z Afryki, których nie chcą przyjąć władze w Rzymie.

Imigranci zaatakowali załogę włoskiego statku

Migranci, uratowani u wybrzeży Libii przez włoski statek, zaatakowali jego załogę. Obawiali się, że zostaną przetransportowani do Trypolisu. Z...

zobacz więcej

Salvini, realizujący zaostrzoną politykę migracyjną, napisał na portalu społecznościowym: „Tak, jak obiecałem, nie rezygnuję”.

– Łódź z 450 nielegalnymi imigrantami na pokładzie jest od rana na wodach będących w kompetencjach Malty, która wzięła na siebie obowiązek interwencji – podkreślił szef MSW i wicepremier Włoch.

– Mimo upływu godzin nikt jednak nic nie zrobił, a co ciekawe, łódź wznowiła żeglugę w kierunku Włoch. Niech wie Malta, niech wiedzą przemytnicy ludzi i wszyscy dobroduszni z całych Włoch i świata, że ta łódź do włoskiego portu nie może i nie powinna wpłynąć – powiedział. – Już to mamy za sobą, rozumiemy się? – dodał Salvini.

Nowy rząd w Rzymie, tworzony przez koalicję antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej Ligi, sprzeciwia się obowiązującej dotąd praktyce, że tylko Włochy mają przyjmować wszystkich migrantów płynących z wybrzeży Afryki i ratowanych na Morzu Śródziemnym. Włoskie porty zostały zamknięte dla statków zagranicznych organizacji pozarządowych, które ratują ludzi z łodzi i pontonów.

Pierwsze statki już nie zostały wpuszczone do Włoch.

źródło:

Zobacz więcej