Ewakuacja na Grenlandii. Potężna góra lodowa zagraża mieszkańcom [WIDEO]

Mieszkańcy miejscowości Innaarsuit na zachodnim wybrzeżu Grenlandii zostali ewakuowani z powodu ogromnej góry lodowej, która osiadła w pobliżu. Ludziom zagraża lokalne „tsunami”, bo z kolosa odrywają się fragmenty lodu, które mogą spowodować tworzenie się wysokich fal.

Trzęsienie ziemi w Japonii. Wśród ofiar 9-letnia dziewczynka

Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1,...

zobacz więcej

Początkowo góra długości ponad 6 km dryfowała z dala od wioski, jednak obecnie osiadła przy brzegu. We wtorek niewielka jej część oderwała się, jednak fale na szczęście nie spowodowały żadnych strat.

Swoje domy opuściło około 180 mieszkańców. Zostali ewakuowani na statek duńskiej marynarki wojennej „Knud Rasmussen”. – Musimy być w pobliżu, przygotowani na najgorsze – powiedział Jakob Rousoe, szef jednostki operacyjnej Dowództwa Arktycznego, cytowany przez media.

– Przyzwyczailiśmy się do widoku olbrzymich zwałów lodu za oknem, ale czegoś tak ogromnego jeszcze nie widzieliśmy – opowiada mediom Susanna Eliassen, przedstawicielka lokalnych władz.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, boimy się – powiedział przewodniczący rady miejskiej Karl Petersen i dodał, że „służby ratunkowe dokładnie monitorują sytuację”.

Przewodniczący rady miejskiej zaznaczył, że wszyscy liczą na silny wiatr, który sprawi, że góra lodowa odbije od brzegu. Latem ubiegłego roku fale wywołane tsunami po trzęsieniu ziemi zmyły z powierzchni osadę Nuugaatsiaq na północno-zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Zginęły wówczas cztery osoby.

źródło:
Zobacz więcej