RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rakotwórczy produkt dla niemowląt. Johnson & Johnson zapłaci miliardy dolarów

Koncern został pozwany przez prawie 9 tys. kobiet, które zachorowały na raka jajników (fot.Shutterstock/tomkawila)
Koncern został pozwany przez prawie 9 tys. kobiet, które zachorowały na raka jajników (fot.Shutterstock/tomkawila)

Niemal 5 mld dolarów odszkodowania ma zapłacić firma kosmetyczna Johnson & Johnson. Sprawa dotyczy zasypki dla niemowląt, która według autorów pozwu przeciwko koncernowi miała działanie rakotwórcze. Firma zapowiedziała odwołanie od wyroku.

„Tysiąc albo milion razy gorszy niż smog”. Dym z płonących odpadów groźny dla zdrowia

– To jak smog razy tysiąc albo milion, tylko że skumulowany w krótkim czasie – powiedział Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora...

zobacz więcej

Gigant kosmetyczny Johnson & Johnson został pozwany przez ponad 9 tys. kobiet, które twierdzą, że talk produkowany przez J&J przyczynił się do zachorowania przez nie na raka jajników.

Sąd w St. Louis w amerykańskim stanie Missouri zasądził 4 mld 700 mln dolarów odszkodowania. Koncern uważa, że wyrok jest niesprawiedliwy i konsekwentnie zaprzecza, że jego produkty mogą wywoływać nowotwory.

– Firma Johnson & Johnson jest przekonana, że jej produkty nie zawierają azbestu i nie powodują raka jajników; zamierza zastosować wszystkie dostępne środki odwoławcze – powiedziała rzeczniczka J&J.

Posłowie chcą badań w sprawie glifosatu, silnego środka chwastobójczego

– Posłowie zwrócą się do Ministerstwa Zdrowia o badania w sprawie glifosatu – zapowiedział zastępca przewodniczącego sejmowej komisji środowiska...

zobacz więcej

Prawnik reprezentujący kobiety, które pozwały giganta, powiedział w oświadczeniu, że Johnson & Johnson od ponad 40 lat ukrywał dowody obecności azbestu w swoich produktach i świadomie nie ostrzega konsumentów.

Eksperci medyczni zeznawali podczas procesu, że azbest, znany czynnik rakotwórczy, jest wymieszany z mineralnym talkiem, który jest podstawowym składnikiem produktów Baby Powder i Shower to Shower firmy Johnson & Johnson. Prawnicy powodów wykazywali, że włókna azbestu i cząstki talku znajdują się w tkankach jajników wielu kobiet.

– Mamy nadzieję, że ten werdykt zwróci uwagę zarządu J&J i doprowadzi to tego, że będą informować społeczeństwo o związku między azbestem, talkiem i rakiem jajnika – powiedział adwokat poszkodowanych kobiet.

– Firma powinna wycofać talk z rynku, zanim spowoduje więcej cierpień, krzywd i śmierci od strasznej choroby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej