Silna eksplozja w pobliżu lotniska w Kairze, 12 rannych

W rezultacie wybuchu w pobliżu lotniska w Kairze w czwartek wieczorem co najmniej 12 osób zostało rannych – poinformowała oficjalna agencja prasowa MENA powołując się na służby bezpieczeństwa. Przewieziono je do szpitala. Trwa ustalanie przyczyn eksplozji.

Egipt: cztery osoby zginęły w eksplozji ładunku wybuchowego

Czterech członków egipskich sił bezpieczeństwa zginęło w sobotę w wybuchu przydrożnego ładunku wybuchowego, który zniszczył ich pojazd opancerzony...

zobacz więcej

Początkowo sądzono, że wybuchły zbiorniki z paliwem lotniczym. Informowano o wstrzymaniu startów i lądowań samolotów. Później informacje te zdementowano.

Rzecznik armii egipskiej płk. Tamer al-Rifai poinformował, że wybuch nastąpił na terenie fabryki chemicznej Helipolis for Chemical Industries, znajdującej się w pobliżu lotniska w północnej części Kairu.

Zbiorniki z paliwem nie ucierpiały. Wybuch spowodował pożar, który wkrótce został opanowany przez służby obrony cywilnej.

Nie jest jasne czy był to przypadkowy wybuch, czy atak terrorystyczny.

Rzecznik dodał, że przyczyną wybuchu była najprawdopodobniej wysoka temperatura. Podkreślił, że nie było zagrożenia dla portu lotniczego i jego praca nie była przerwana.

Egipt: bomby na lotnisku i eksplozja w mieście. Kair zaostrza środki bezpieczeństwa

zobacz więcej

Informacje te potwierdził później minister lotnictwa cywilnego Junis al-Masri.

Al-Rifai nie podał, do kogo należy fabryka, ale Agencja Reutera twierdzi, powołując się żródła w służbach bezpieczeństwa, że należy ona do wojska.

Egipt walczy z radykalną islamską partyzantką, która dokonała wielu ataków, głównie na półwyspie Synaj, gdzie armia prowadzi od lutego zakrojoną na szeroką skalę ofensywę. W ostatnim okresie walki z islamistami nieco osłabły.

źródło:

Zobacz więcej