RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Większość Rosjan wierzy, że światem kieruje niewidzialny rząd

Reptilianie, jaszczuroludzie to rzekomo istniejąca rasa humanoidalnych gadów, które przejęły władzę na światem. To jedna z popularnych teorii w Internecie (fot. Pixabay.com/ Mysticsartdesign)

„Tajny rząd” kieruje światem – takie przekonanie wyraża dwóch na trzech (67 proc.) Rosjan, jak wynika z sondażu rosyjskiego centrum badania opinii publicznej WCIOM. Obserwuje ono szerzenie się teorii spiskowych w Rosji.

Większość Francuzów wierzy w jedną z teorii spiskowych

Wiara w teorie spiskowe jest „niepokojącym” i „poważnym” zjawiskiem społecznym we Francji, gdzie 79 proc. obywateli należy do zwolenników...

zobacz więcej

Pytanie sformułowane przez ten ośrodek brzmiało: „Czy istnieje organizacja bądź grupa osób mająca wpływ na wszystkie procesy zachodzące na świecie i kontrolująca działania szefów państw w wielu krajach?”.

Dla 74 proc. osób, które wierzą w tę teorię spiskową, działania „rządu światowego” są „sprzeczne z interesami Rosji” – brzmi wniosek z odpowiedzi na ankietę przeprowadzoną pod koniec maja wśród 2 tys. osób.

Około 23 proc. spośród tych, którzy wierzą w istnienie takiego rządu, uważa, że składa się on z bogatych oligarchów i bankierów. Liczba Rosjan, którzy wierzą w tę teorię, bardzo wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat: w 2014 r. było ich 45 proc.

„Woronicza 17”: grupa Bilderberg, teorie spiskowe i finansowanie „Gazety Wyborczej”

– George Soros bardzo wyraźnie mówił o tym, że z całego serca wspiera opozycję w Polsce – powiedział Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk...

zobacz więcej

Jeden Rosjanin na każdych dziesięciu jest przekonany, że istnieje „sekretny rząd, który ma wpływ na treść emitowanych programów TV i wydawanych książek”.

Liczne rosyjskie kanały telewizyjne mnożą ilość programów na temat „nieprzyjaciół Rosji”, antyrosyjskich zagrożeń i spisków.

W te teorie spiskowe nie wierzy natomiast mniej więcej co czwarty Rosjanin.

źródło:

Zobacz więcej