„Stabilizacja i siła Zachodu jest w jedności. Niemcy wyłamują się z szeregu”

– To prawda, że energia z Rosji jest tania. Jednakowoż Stany Zjednoczone mogą podjąć decyzję, by dawać energię do Europy i tracić na takich transakcjach. Ale z tego wszystkiego wyjdzie stabilizacja sojuszu zachodniego. A to jest dużo ważniejsze niż pewne zarobki na produktach energetycznych. Stabilizacja i siła Zachodu jest w jedności – powiedział w „Minęła 20” prof. Marek Jan Chodakiewicz z The Institute of World Politics.

Trump ostro o Niemcach: Są zakładnikami Rosji

Tuż przed rozpoczęciem szczytu NATO Prezydent USA po raz kolejny skrytykował kraje sojusznicze za zbyt niskie wydatki na obronność. Ze szczególną...

zobacz więcej

Prof. Marek Jan Chodakiewicz z The Institute of World Politics komentował w TVP Info stanowisko prezydenta Donalda Trumpa w sprawie Nord Stream i Niemiec, które podpisują w tej sprawie umowy z Rosją.

– Trump obiecał, że wszyscy amerykańscy sojusznicy będą w sposób porządny traktować zobowiązania sojusznicze. Nie będą wykorzystywać Stanów Zjednoczonych. Więc zaczyna się od tego: z jakiej racji takie kraje jak Niemcy biorą od USA pomoc i środki na obronę Niemiec, a jednocześnie z rywalem amerykańskim, czyli z Rosją, wchodzą w układy i dlaczego od Rosji kupują energię – powiedział gość programu i zauważył, że można ją kupić od Stanów Zjednoczonych.

– Jest to część projektu Intermarium, żeby w Polsce, Chorwacji i może w Bułgarii wybudować zaplecze energetyczne, do którego wysyłano by gaz i ropę amerykańską. A potem Polska i pozostałe kraje by wysyłały produkty energetyczne do całej Europy. I wtedy Europa Zachodnia, szczególnie Włochy i przede wszystkim Niemcy, nie miałyby wymówki bycia w łóżku z Rosjanami – powiedział prof. Chodkiewicz.

Gość „Minęła 20” przyznał, że energia z Rosji jest tania.

– Jednakowoż Stany Zjednoczone mogą podjąć decyzję, by dawać energię do Europy i tracić na takich transakcjach – ocenił.

Podkreślił, że konsekwencją takiego ruchu będzie stabilizacja sojuszu zachodniego.

– A to jest dużo ważniejsze niż zarobki na produktach energetycznych. Stabilizacja i siła Zachodu jest w jedności. Niemcy wyłamują się z szeregu; także Włochy i inne kraje, dlatego, że im bliżej do Moskwy, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też geopolitycznych – dodał.

– Ropa i gaz to są narzędzia osiągnięcia wymiernych korzyści – przekonywał. Jego zdaniem Niemcy zgadzają się, żeby Rosja rzucała geopolitycznie rękawicę Stanom.

– Niemcy nie maja w sobie ducha, żeby wstać i rzucać razem z Rosją. Ale nie mają nic przeciwko temu – stwierdził.

Zdaniem Chodkiewicza Donald Trump o koncepcji Międzymorza myśli poważnie.

– Jest to nie tylko alternatywa do UE, ale jest to próba wzmocnienia najbardziej proamerykańskiego bloku w Europie. To opcja i na ile się spełni, zależy od tutejszych polityków. Mają wybór: albo mogą z tego szydzić, albo sprzeciwić się temu, albo się do tego dołączyć. Największym problemem w tej części świata jest, że wszyscy się nienawidzą – oprócz Węgrów i Polaków – powiedział i dodał, że ta nienawiść powinna się skończyć i trzeba pracować wspólnie.źródło:
Zobacz więcej