RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Błaszczak: Więcej Polski w NATO i więcej NATO w Polsce

– Więcej Polski w NATO i więcej NATO w Polsce. To jest kwintesencja naszych dążeń, naszych prac. Osiągamy bardzo dobre rezultaty. Pozycja Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim jest coraz mocniejsza – powiedział w „Gościu Wiadomości” minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po brukselskim szczycie NATO.

Wiemy, o czym prezydent Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

– Odbyłem wczoraj dwie rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem. Rozmawialiśmy przede wszystkim o tych kwestiach, które nas w tych relacjach...

zobacz więcej

Komentując postulat prezydenta USA Donalda Trumpa, że państwa członkowskie NATO powinny zwiększyć swoje wydatki na obronność do 4 proc. PKB, Błaszczak przyznał, że nakłady na obronność powinny być wyższe. Podkreślił też, że przemysł zbrojeniowy może być dźwignią gospodarki.

Szczyt zatwierdził także inicjatywę 4x30, zakładającą, że NATO podniesie swoje zdolności do odpowiedzi i szybkiego reagowania przez wydzielenie do 2020 r. 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Według ministra obrony to ważna decyzja podjęta podczas szczytu.

– Pokazuje, że państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego są gotowe odpowiedzieć szybko i zdecydowanie w przypadku ataku – powiedział.źródło:
Zobacz więcej