Rafalska: Samorządy wypłacają już pieniądze z programu „Dobry start”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, że złożono już 637 tys. wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start” (fot. PAP/Paweł Supernak)

Wypłacane są pierwsze pieniądze z programu „Dobry start” dla rodzin, które złożyły wniosek o świadczenie drogą elektroniczną – poinformowała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Wnioski o wypłatę 300 zł wyprawki szkolnej i świadczenia 500 Plus można składać online od 1 lipca.

Ponad 300 tys. wniosków o dopłatę 300 Plus

Od 1 lipca drogą elektroniczną złożono już 326,4 tys. wniosków o świadczenie „Dobry start” – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki...

zobacz więcej

– Już idą pierwsze płatności. Samorządy obsłużyły te wnioski, rozpatrzyły je i idą przelewy na konta. Mam nadzieję, że pójdą na wyprawkę szkolną, a nie szaleństwa wakacyjne, ale to zawsze jest wybór rodziny. (…) Ważne, że samorządy już wypłacają pieniądze tym, którzy złożyli wnioski od 1 lipca – powiedziała w czwartek Rafalska.

Poinformowała, że od 1 lipca złożono ponad 819 tys. wniosków online o świadczenie z programów „Dobry start” i „Rodzina 500 plus”.

– Jeśli chodzi o „Dobry start”, jest ich 637 tys., a o 500 Plus to jest ponad 182 tys. – mówiła minister.

– Elektroniczne składanie wniosków zostało zaakceptowane. Myślę, że idziemy na jakiś rekord w liczbie złożonych wniosków drogą elektroniczną. Gdyby to się zbliżyło w „Dobrym starcie” do poziomu około 40 proc., to będzie mistrzostwo świata. Liczę, że jest na to szansa, bo wniosek nie jest skomplikowany, (jego złożenie) nie jest trudne – skomentowała minister.

Rusza kampania „Dobry start”. Kancelaria Premiera publikuje spot

Kancelaria Premiera opublikowała spot promujący program „Dobry start”. Występujący w materiale rodzicie opowiadają, jak istotnym wsparciem będzie...

zobacz więcej

Rodziny, które będą chciały się ubiegać o świadczenie 500 Plus drogą elektroniczną już w lipcu, mają do wyboru trzy kanały: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Z kolei rodzice i opiekunowie mogą od 1 lipca złożyć wniosek o świadczenie „Dobry Start” online przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia będzie można złożyć także tradycyjny, papierowy wniosek.

W ramach programu „Dobry start” 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia – w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

źródło:

Zobacz więcej