Prezydent: Sąd Najwyższy i sędziowie SN powinni przestrzegać ustaw

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sędzia Iwulski zgodnie z ustawą kieruje SN (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Z mocy ustawy SN – a nie decyzji I prezesa SN – w miejsce I prezesa SN, który przeszedł w stan spoczynku, jest dzisiaj najstarszy stażem sędziowski prezes jednej z izb w SN pan sędzia Iwulski – powiedział prezydent dziennikarzom podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu, wracając z Brukseli ze szczytu NATO.

Dziennikarze rozmawiali z prezydentem zanim pojawiła się informacja, że Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała 7 sędziów, którzy mimo ukończenia 65. roku życia wyrazili wolę dalszego orzekania; wśród nich znalazł się sędzia Józef Iwulski.

Po ubiegłotygodniowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Małgorzatą Gersdorf, prezesem Iwulskim kierującym Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN i prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk–Sadowskim, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha informował, że wolą prezydenta było, by najstarszy stażem sędzia Iwulski od środy 4 lipca wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I prezesa SN.


Prezes SN Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku; zastąpi ją sędzia Józef Iwulski
Przed tygodniem sędzia Iwulski oświadczył, że nie jest „zastępcą, a tym bardziej następcą I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf”, a jedynie zastępuje ją „w razie, gdy będzie nieobecna”. Zapewnił jednocześnie, że prezydent nie wyznaczył go ani nie powierzył obowiązków I prezesa, a jedynie zaaprobował jego wybór przez prezes Gersdorf. Jak poinformował zespół prasowy SN, Małgorzata Gersdorf, która uważa, że zgodnie z konstytucją jej kadencja jako I prezes SN trwa do 2020 r., ma na razie urlop do 19 lipca.

– Jeżeli pani prezes ma wątpliwości, trzeba było zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Ma takie prawo. Skoro jej nie zaskarżyła, znaczy, że uważa, że jest ona zgodna z konstytucją – powiedział prezydent, pytany o stanowisko Gersdorf, że jej kadencja trwa do 2020.

Sędzia Iwulski z negatywną opinią KRS

źródło:

Zobacz więcej