Grzyb atakuje plantacje bananów. Mogą całkowicie wyginąć

Grzyb atakujący plantacje bananów może przeżyć nawet 30 lat (fot. Shutterstock/Hanna_photo)

Uprawy bananów w Afryce, Australii, Azji i na Bliskim Wschodzie są atakowane grzybem Fusarium oxysporum, który wywołuje groźną dla owoców chorobę. Gdy wirus dotrze do amerykańskich plantacji, banany mogą całkowicie wyginąć. Najczęściej jadana odmiana Cavendish jest uprawiana właśnie w Ameryce Południowej.

Mrożonki z groźną bakterią. GIS wydał ostrzeżenie

Mrożona kukurydza jest prawdopodobnym źródłem zachorowań na listeriozę, które wystąpiły w pięciu europejskich krajach – informuje Główny...

zobacz więcej

Przeniesienie się choroby może przebiec stosunkowo łatwo. Wywołujący ją grzyb możebyć przeniesiony wraz z ziemią lub wodą. Niszczy roślinę, wnikając do niej przez korzenie, co powoduje najpierw więdnięcie liści, a potem całkowite obumarcie.

Walka z chorobą panamską to trudny proces; wywołujący ją Fusarium oxysporum jest odporny na chemię. Jedyną możliwością uchronienia rośliny przed infekcją jest separacja zdrowych od tych, które padły ofiarą grzyba.

Zakażenie może dokonać się także, jeśli na maszynie rolniczej znajduje się niebezpieczny grzyb. Fusarium oxysporum jest bardzo wytrzymały, potrafi przetrwać w glebie nawet 30 lat.

Jeśli choroba panamska dotrze do Ameryki, a naukowcom nie uda się opracować nowej odmiany bananów, która będzie odpowiadała gustom konsumentów, może okazać się, że po bananach pozostanie tylko wspomnienie.

źródło:
Zobacz więcej