Ukraińcy zarabiają w Polsce do pięciu razy więcej niż na Ukrainie

Aż 2 na 3 pracowników z Ukrainy na utrzymanie w Polsce przeznacza nie więcej niż 500 zł miesięcznie (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

Za tę samą pracę na stanowiskach niższego szczebla wykonywaną w Polsce pracownicy z Ukrainy zarabiają od trzech do prawie pięciu razy więcej niż w swojej ojczyźnie, wskazują eksperci Personnel Service. W budownictwie polska pensja jest nawet o 390 proc. wyższa od ukraińskiej.

Rosną zarobki Ukraińców w Polsce. Pojawiają się też specjalne sklepy

Obywatele Ukrainy coraz więcej zarabiają i wydają w Polsce - informuje „Puls Biznesu”. Rosną również ich oczekiwania płacowe. Efektem coraz...

zobacz więcej

– Pracownik z Ukrainy znajdując zatrudnienie w polskim hotelu i pracując legalnie przez dziewięć miesięcy, jest w stanie zarobić tyle, ile na Ukrainie otrzymałby za prawie 3,5 roku tej samej pracy. Do tego oczywiście dochodzi niski koszt utrzymania na miejscu. Z naszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” wynika, że aż dwóch na trzech pracowników z Ukrainy na utrzymanie w Polsce przeznacza nie więcej niż 500 zł miesięcznie. Z jednej strony to pochodna tego, że wielu pracodawców oferuje Ukraińcom dodatkowe benefity, z drugiej strony pracownicy ze Wschodu są nastawieni na krótkoterminowy zarobek, dlatego gromadzą, a nie wydają kapitał – powiedział portalowi forsal.pl prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Najbardziej opłacalną dla pracowników z Ukrainy branżą jest budownictwo. Średnia miesięczna pensja w branży budowlanej na Ukrainie wynosi zaledwie 976 zł, podczas gdy w Polsce 4 747,27 zł.

„GPC”: Ukraińcy przejmują polski rynek pracy

Widać bardzo silny wzrost ofert pracy w powiatowych urzędach pracy. Jest ich ponad 2,5-krotnie więcej niż w 2013 roku – wynika z raportu NBP. Co...

zobacz więcej

Niemal równie korzystnie przedstawia się sytuacja w sektorze hotelarskim i gastronomicznym. Średnia miesięczna pensja w tej branży na Ukrainie wynosi zaledwie 784 zł, podczas gdy w Polsce 3 557,15 zł. Bardzo dobrze finansowo na wyjeździe do Polski wychodzą też pracownicy z sektora przetwórstwa przemysłowego. Polskie zakłady płacą aż czterokrotnie lepiej niż ich koledzy na Ukrainie.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w I kwartale 2018 r. średnie zarobki w sektorze handlowym wynosiły 4 600,15 zł. Oznacza to, że Ukrainiec zatrudniony w handlu na miesięczną pensję ukraińską, wynoszącą 1 248 zł, musi pracować nieco ponad tydzień.

W Polsce zarobki w firmach transportowych i logistycznych w I kwartale 2018 r. wyniosły 4166 zł, podczas gdy na Ukrainie zaledwie 1 286 zł, czytamy w materiale.

źródło:
Zobacz więcej