RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lawina błotna w Afganistanie. Wielu zabitych i zaginionych

W wielu regionach Afganistanu regularnie dochodzi do osunięć ziemi (fot. Majid Saeedi/Getty Images)

Co najmniej 10 osób poniosło śmierć, a wiele innych uważa się za zaginione w następstwie osunięcia się ziemi na północnym wschodzie Afganistanu. Lawinę wywołało wylanie górskiego jeziora – poinformował w czwartek urząd ds. klęsk żywiołowych.

Powodzie i osunięcia ziemi w Japonii. Rośnie liczba ofiar

Do 82 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ulewnych deszczy, powodujących powodzie i osunięcia ziemi w zachodniej Japonii. Ponad 50 osób uznaje się za...

zobacz więcej

Do tragedii doszło w nocy ze środy na czwartek w górskiej dolinie prowincji Pandższir, gdzie lawina błotna zniszczyła co najmniej 300 domów.

Rzecznik urzędu ds. klęsk żywiołowych Omar Mohammadi poinformował w czwartek, że poziom wody w naturalnym zbiorniku nad wioską Peszgor wzrósł gwałtownie z powodu topnienia śniegu pod wpływem wysokiej letniej temperatury; woda wylała, a lawina błotna zatopiła wioskę.

Na miejsce katastrofy skierowano dwa śmigłowce.

Reuters przypomina, że w wielu regionach Afganistanu regularnie dochodzi do osunięć ziemi w następstwie wiosennego topnienia śniegów i zaznacza, że wypadki te są coraz częstsze na skutek wylesiania terenów.

Przebywający w Brukseli prezydent Afganistanu Aszraf Ghani polecił władzom zapewnienie niezbędnej pomocy poszkodowanym.

źródło:

Zobacz więcej