Komisja ds. reprywatyzacji: Kolejna grzywna dla Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Warszawy po raz kolejny nie stawiła sie przed komisją Patryka Jakiego (fot. PAP/Marcin Kmieciński/Marcin Obara)

– Przy reprywatyzacji Mokotowskiej 40 mogło dojść do korupcji; w tej sprawie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury – mówi prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak. Na czwartkowym posiedzeniu Komisji Weryfikacyjnej nie stawiła się ani Hanna Gronkiewicz-Waltz, ani gen. Marian Robełek, beneficjent reprywatyzacji.

Jaki: W ratuszu notatka, aby składać sprzeciw wobec każdej decyzji komisji weryfikacyjnej

Z notatki podpisanej przez kierowników kluczowych biur w stołecznym ratuszu wynika, że od wszystkich decyzji komisji weryfikacyjnej ds....

zobacz więcej

Prezydent Warszawy została za niestawiennictwo ukarana kolejną już grzywną, tym razem w wysokości 30 tys. złotych. 10 tys. grzywny nałożyła Komisja na gen. Mariana Robełka, który również nie przybył na rozprawę, usprawiedliwiając się koniecznością opieki nad chorą żoną. Grzywnę 10 tys. zł komisja nałożyła też na prezesa spółki Plater Mirosława Bieńka.

Komisja weryfikacyjna na wniosek radnego Jana Śpiewaka, prezesa stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, a obecnie kandydata na prezydenta stolicy, zajmuje się sprawą kamienicy przy Mokotowskiej 40. Roszczenia do wartej ok. 40 mln zł kamienicy zostały wykupione za 850 tys. zł

W związku z reprywatyzacją nieruchomości, Śpiewak w styczniu 2018 r. złożył do prokuratury we Wrocławiu zawiadomienie sprawie niedopełnienie obowiązków, przekroczenia uprawnień i przejęcia korzyści majątkowej przez b. wicedyrektora stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R.

Radny wskazuje, że w przypadku Mokotowskiej 40 mogło dojść do korupcji. – Miasto przez lata odmawiało zwrotu nieruchomości rzekomym spadkobiercom ze Szwecji, powołując się na fakt, że wniosek dekretowy został złożony po terminie, czyli ze względów formalnych nie można tego wniosku w ogóle rozpoznać – podkreśla Śpiewak.

– Kiedy roszczenia zostają kupione przez grupę pana gen. Mariana Robełka, to natychmiast miasto zmienia swoje nastawienie o 180 stopni. Nic się nie zmieniło w międzyczasie, a jednak te roszczenia stały się wiarygodne, więc oczywistym jest to, że podejrzenie, że doszło do korupcji, nabiera tu bardzo dużego prawdopodobieństwa – ocenia samorządowy polityk.

Według niego dodatkowe podejrzenia budzi fakt, że w momencie, kiedy pojawiają się roszczenia, rozpoczyna się generalny remont kamienicy przy Mokotowskiej, prowadzony przez wspólnotę mieszkaniową.

„Przychodzili co miesiąc, zabierali emeryturę. Zostawiali tylko 100 złotych”

– Przed domem stoi pan Orłowski zalany krwią. A z tyłu za nim stoi pani Wierzbicka i bije jego głową w drzwi szklane. Za nią stoi jej córka i pan...

zobacz więcej

Nie stawili się na wezwanie

Na posiedzenie komisji weryfikacyjnej wezwana została m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy, wzywana przed komisję wielokrotnie, jeszcze nigdy się nie stawiła. Jak poinformował ratusz, Gronkiewicz-Waltz przebywa za granicą w ramach zaplanowanej wiele miesięcy temu delegacji służbowej.

Nie zjawił się na nim również gen. Marian Robełek, który skupował roszczenia do kamienicy od „słupów”, jak mówi Śpiewak, którzy wykupywali je od spadkobierców. Robełek usprawiedliwił swoją nieobecność chorobą żony. Komisja nie przyjęła usprawiedliwienia i ukarała wezwanego grzywną w wysokości 10 tys. zł. Kara w takiej samej wysokości została nałożona na na prezesa spółki Plater Mirosława Bieńka, beneficjentkę decyzji zwrotowej ws. Mokotowskiej - Brygidę Kingę Goworek. Druga beneficjentka Małgorzata Rogozińska-Dzik, z uwagi na przesłanie komisji częściowego usprawiedliwienia - została ukarana grzywną w wysokości 5 tys. zł.

Nazwisko Robełka pojawiało się w publikacjach prasowych dotyczących kilku reprywatyzacji w Warszawie. W styczniu 2017 r. „Gazeta Wyborcza” pisała o nim w związku ze sprawą zakupu prawa do gruntu przy ul. Noakowskiego 20. Dziennik wspominał wówczas, że ponad 70-letni Marian Robełek jest generałem, był zastępcą szefa Sztabu Generalnego ds. planowania strategicznego oraz że „działał i działa zarówno w spółkach związanych z nieruchomościami, jak i z rosyjskim gazem” i polską zbrojeniówką.

źródło:

Zobacz więcej