Poruszył palcami pierwszy raz od siedmiu lat [WIDEO]

Hokeista od siedmiu lat pracuje, by odzyskać władze w nogach (fot. fb/tt/Jack Jablonski)

– Zacząłem od lewej nogi, ale bez powodzenia. Potem spróbowałem prawą. Gdy starałem się je zgiąć, drgnęły – mówi Jack Jablonski, który w wieku 16 lat podczas meczu hokejowego doznał urazu rdzenia kręgowego, co doprowadziło do trwałego – jak orzekli lekarze – paraliżu.

Migreny, niedowład, depresja. Naukowcy opisali syndrom „post-ebola”

Cierpienia osób, które mają za sobą zakażenie wirusem ebola, nie kończą się wraz z pokonaniem tej choroby. Z opublikowanych w środę informacji...

zobacz więcej

– Zawsze wierzyłem, że znów będę chodził, to prawda, ale widzieć, że naprawdę poruszam palcami, to coś wyjątkowego – powiedział portalowi Fox News Jack Jablonski, niegdyś hokeista reprezentacji renomowanego liceum w stanie Minnesota w USA.

W 2011 r., gdy miał 16 lat, w wyniku popchnięcia przez innego zawodnika Jablonski uderzył głową w bandę okalającą lodowisko i doznał urazu rdzenia kręgowego. Lekarze orzekli trwały paraliż od klatki piersiowej w dół.

Jablonski nie poddał się jednak i mimo nauki – obecnie jest na ostatnim roku studiów – trzy razy w tygodniu przez trzy i pół godziny – poddaje się fizjoterapii. Fakt, że udało mu się poruszyć palcami, uznaje za dowód, że jego rdzeń kręgowy może nie być „zupełnie przerwany”, jak twierdzili początkowo lekarze.

źródło:
Zobacz więcej