Przybywa ofiar powodzi w Japonii. Pogoda może utrudnić akcję ratunkową

To największa katastrofa meteorologiczna w Japonii od 1982 roku (fot. PAP/EPA/JIJI PRESS)

Do 199 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ulewnych deszczy, powodzi i osunięć ziemi w zachodniej Japonii. Wiele osób jeszcze nie odnaleziono, więc bilans ten może ulec zmianie.

Powodzie i osunięcia ziemi w Japonii. Rośnie liczba ofiar

Do 82 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ulewnych deszczy, powodujących powodzie i osunięcia ziemi w zachodniej Japonii. Ponad 50 osób uznaje się za...

zobacz więcej

Rząd utworzył biuro kontaktowe w ośrodku zarządzania kryzysowego w kancelarii premiera Shinzo Abego.

W poszukiwaniach ludzi uwięzionych i rannych oraz w wydobywaniu zwłok uczestniczy blisko 5 tys. żołnierzy, policjantów i strażaków.

Polecenia ewakuacji wydano prawie dwóm milionom ludzi, a około czterem milionom ewakuację zalecono. Ostrzeżenia przed ulewami i osunięciami ziemi dotyczą 19 prefektur.

Do kataklizmu doprowadziły padające od ubiegłego czwartku ulewne deszcze, które już wprawdzie ustały, ale władze ostrzegają przed możliwymi kolejnymi nawałnicami i burzami. Palące słońce i temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza budzą z kolei obawy o ataki serca wśród mieszkańców na obszarach pozbawionych dostępu do wody i elektryczności. Według agencji Reutera prądu nie ma 13 tys. odbiorców, a setki tysięcy osób zostały pozbawione bieżącej wody.

To największa katastrofa meteorologiczna w Japonii od 1982 roku.

źródło:

Zobacz więcej