RAPORT

Kampania 2020

Departament Stanu USA: Inwestujący w Nord Stream 2 narażają się na sankcje

Rosja forsuje projekt Nord Stream 2 (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Waszyngton ponownie ostrzegł zachodnie firmy, które zainwestowały w gazociąg Nord Stream 2, że narażają się na sankcje. – Angażują się w biznes, który niesie ryzyko sankcji – podkreślił przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu.

„To jest rosyjska polityka uzależniania”. Politycy o Nord Stream 2

– Prezydent USA Donald Trump rozumie lepiej Europę i w gruncie rzeczy udziela nam poparcia – powiedział w programie „Woronicza 17” w TVP Info...

zobacz więcej

– Wierzymy, że to gazociąg podważyłby ogólne bezpieczeństwo energetyczne i stabilność Europy, dając Rosji kolejne narzędzie do stosowania politycznego przymusu wobec krajów europejskich, zwłaszcza Ukrainy. Rosja rozumie, że ten projekt dzieli Europę i wykorzystuje to na swoją korzyść – zwrócił uwagę urzędnik Departamentu Stanu.

Pięć zachodnich firm zainwestowało w Nord Stream 2 – niemieckie Wintershall (BASFn.DE) i Uniper (UN01.DE), austriackie OMV (OMVV.VI), brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell (RDSa.L) i francuski koncern Engie (ENGIE.PA).

Wcześniej w środę amerykański prezydent wskazywał, że gazociąg Nord Stream 2 jeszcze mocniej uzależnia Niemcy od rosyjskiej energii. Jego zdaniem kraj ten jest „całkowicie kontrolowany” przez Rosję i jest jej „zakładnikiem”.

źródło:

Zobacz więcej