Spotkanie Putin-Netanjahu. „Izrael będzie reagował na naruszanie jego granic”

To już trzecia wizyta Benjamina Netanjahu w Moskwie w tym roku (fot. PAP/EPA/YURI KADOBNOV/POOL)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł w Moskwie, że jego kraj będzie stanowczo reagował na próby naruszenia jego granicy lądowej czy powietrznej. Skomentował w ten sposób zestrzelenie przez Izrael samolotu bezzałogowego lecącego z kierunku Syrii.

Nalot na T-4 rozwścieczył Putina. Rosja - Izrael, czyli niebezpieczne związki

„Północny sąsiad” – tak w Izraelu mówi się o Rosji. Oczywiście chodzi o rolę, jaką państwo Putina odgrywa w Syrii. Na razie państwo żydowskie może...

zobacz więcej

Netanjahu wypowiadał się na ten temat podczas środowego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rosyjski przywódca zaproponował, by dokładnie omówić zaniepokojenie Izraela incydentem z dronem, do którego doszło kilka godzin wcześniej.

Premier Izraela ocenił na początku rozmów, że każde jego spotkanie z Putinem daje możliwość wzmocnienia bezpieczeństwa i zaufania na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że największą uwagę Izraela przyciąga Syria i obecność Iranu w tym kraju.

Trzecia wizyta

Wizyta Netanjahu w Moskwie, trzecia w tym roku, jest przez media rosyjskie oceniana w kontekście spotkania Putina z prezydentem USA Donaldem Trumpem, zaplanowanego na 16 lipca. Według mediów amerykańskich na szczycie w Helsinkach przywódcy będą rozmawiać o wycofaniu z Syrii walczących tam nieoficjalnie sił irańskich.

Wycofania tych sił domagają się Waszyngton i Tel-Awiw. Jednak Moskwa – jak zauważył w środę dziennik „Kommiersant” – sygnalizowała kilkakrotnie, że nie zamierza wywierać presji na Teheran. Jedynym ustępstwem Rosji wobec Izraela jest to, że nie reaguje ona w sytuacji, gdy lotnictwo tego kraju ostrzeliwuje w Syrii cele, które uznaje za irańskie obiekty wojskowe.

Krótko po wizycie Netanjahu do Moskwy przybył prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. Obaj przywódcy będą w Rosji oglądać końcowe mecze trwających tam piłkarskich mistrzostw świata. Choć Rosja już od kilku lat stara się zorganizować spotkanie izraelsko-palestyńskie na swoim terytorium, również tym razem do tego nie dojdzie. Obecność Netanjahu zaplanowano na środowym meczu Chorwacji i Anglii, Abbas prawdopodobnie obejrzy w Moskwie mecz finałowy w najbliższą niedzielę.

źródło:
Zobacz więcej