Automaty i 21 mld zł. Akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi finansów

Prokuratura w akcie oskarżenia zawarła również zarzuty względem innych 7 urzędników z resortu finansów (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi finansów i byłemu szefowi Służby Celnej Jackowi K. – poinformowała Prokuratura Krajowa. Oskarżonych zostało też siedmioro urzędników resortu finansów. Śledztwo dotyczy tzw. afery hazardowej.

Wiceminister finansów z czasów PO-PSL zatrzymany

Jacek K., wiceminister finansów w rządach Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, został zatrzymany na polecenie białostockiej...

zobacz więcej

Jak przekazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, K. „został oskarżony o popełnienie dwóch przestępstw umyślnego niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”.

Z informacji prokuratury wynika, że „oskarżony umyślnie nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku nadzoru nad realizacją zadań wynikających z ustawy o grach i zakładach wzajemnych ani nadzoru nad podległymi mu departamentami i innymi jednostkami”.

Według PK Jacek K. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie ponad 21 mld zł. – Zarzuty stawiane oskarżonemu Jackowi K. obejmują okres od 2 lutego 2008 r. do 23 listopada 2009 r. oraz od 1 stycznia 2010 r. do nieustalonego dnia 2015 r. – wskazała prokuratura.

Jacek K. - podała PK – „ignorował informacje o nierzetelności badań technicznych, które są wymagane do rejestracji automatów do gry i nie zlecił podległym mu urzędnikom kontroli badań, co prowadziło do legalizacji automatów, które nie powinny zostać zarejestrowane”.

Jak wskazała prokuratura, Jacek K. wstrzymał też „zleconą wcześniej przez siebie weryfikację 149 automatów, wytypowanych przez izby celne do ponownych badań, a gdy mimo to ujawniono nieprawidłowości, oskarżony nie polecił cofnięcia nierzetelnym jednostkom badawczym upoważnienia do badań technicznych automatów”.

Tusk broni Jacka K. „To nadużywanie prawa dla korzyści politycznej”

– Sprawa zarzutów wobec byłego wiceministra finansów Jacka K. jest jaskrawym dowodem, jak łatwo jest dziś nadużywać prawo, by uzyskać doraźną...

zobacz więcej

Prokuratura zaznaczyła też, że mimo licznych sygnałów o nieprawidłowościach Jacek K. nie zlecił podległym mu urzędnikom kontroli w zakresie maksymalnych stawek i maksymalnych wygranych w tzw. jednorękich bandytach.

Według prokuratury w konsekwencji oskarżony akceptował rejestrację tych maszyn na podstawie nieprawdziwych opinii.

Miliardy z „jednorękich bandytów”

„Podległym mu funkcjonariuszom Służby Celnej oskarżony nie wydał ponadto polecenia wszczęcia postępowań mających na celu unieważnienie rejestracji automatów, które zostały zabezpieczone w toku postępowań karnych i karno-skarbowych, a których funkcjonowanie budziło zastrzeżenia. Nie zlecił również kontroli innych zarejestrowanych urządzeń, choć znane były informacje o masowej skali nieprawidłowości” – przekazała PK.

„Oskarżony działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie ponad 21 mld zł. Wskutek działalności oskarżonego korzyść majątkową osiągnęli właściciele »jednorękich bandytów« , czerpiący z nich zyski, mimo że urządzenia nie powinny zostać zarejestrowane. To kwota, którą w formie podatków powinni odprowadzić do Skarbu Państwa” – podkreśliła prokuratura.

Na ławie oskarżonych zasiądzie także siedmioro urzędników resortu finansów. Wśród oskarżonych są: Anna C. – b. zastępca dyrektora Departamentu Kontroli Gier i Zakładów Wzajemnych MF, Grzegorz S. – b. dyrektor Departamentu Służby Celnej MF, Grzegorz B. – b. zastępca dyrektora Departamentu Kontroli Celno-Akcyzowej i Kontroli Gier MF, Joanna S. – b. naczelnik Wydziału Rejestracji i Egzaminów Zawodowych w Departamencie Służby Celnej MF, Grażyna N. – w okresie objętym zarzutami była zatrudniona na stanowisku starszego specjalisty w Departamencie Służby Celnej MF, Teresa K. – w okresie objętym zarzutami była zatrudniona na stanowisku starszego specjalisty w Departamencie Służby Celnej MF, Anna J. – b. dyrektor Departamentu Służby Celnej MF.

Prokuratura Krajowa wznowiła śledztwo w sprawie afery hazardowej

– Afera hazardowa to kolejna afera, która stała się jednym z symboli rządów Platformy Obywatelskiej. Obejmowała swoim zasięgiem najważniejszych...

zobacz więcej

Prokuratura zarzuciła im niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także poświadczenie nieprawdy, „poprzez urzędowe poświadczenie rejestracji urządzeń, które miały być automatami do gry o niskich wygranych, a w rzeczywistości pozwalały na grę o wysokie stawki i w związku z tym nie spełniały warunków ustawowych”.

Zarzuty stawiane urzędnikom dotyczą czynów popełnionych w okresie od 2006 r. do 2009 r.

Jacek Kapica (zgadza się na podawanie przez media przy opisywaniu tej sprawy jego pełnych danych personalnych) został zatrzymany przez CBA 29 marca w Warszawie, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która prowadziła śledztwo w sprawie tzw. afery hazardowej. W środę prokuratura poinformowała o zakończeniu śledztwa.

Po przewiezieniu do prokuratury, Kapicy postawiono zarzuty niedopełnienie obowiązków służbowych w latach 2008-2015 "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób, w łącznej kwocie ponad 21 mld zł". Podejrzany nie przyznał się, po postawieniu zarzutów złożył krótkie wyjaśnienia.

źródło:

Zobacz więcej