Sędzia Iwulski napisał nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym? Historyk dotarł do dokumentów

– Jestem po stronie prawdy historycznej i z tego punktu widzenia oświadczenie, że sędzia Józef Iwulski nigdy nie służył w WSW czy w żadnym organie bezpieczeństwa polega na nieprawdzie – powiedział w „Minęła 20” prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Cenckiewicz: Iwulski był oficerem LWP i żołnierzem WSW

„Prezes Sądu Najwyższego Józef Iwulski jest oficerem Ludowego Wojska Polskiego i szkolonym żołnierzem Wojskowej Służby Wewnętrznej” – poinformował...

zobacz więcej

– Jest coś takiego co śp. prezes Janusz Kurtyka nazwał prawdą prawników i prawdą historyczną. Ja jestem po stronie prawdy historycznej i z tego punktu widzenia oświadczenie, że sędzia Iwulski nigdy nie służył w WSW czy w żadnym organie bezpieczeństwa polega na nieprawdzie – powiedział Cenckiewicz w TVP Info.

– WSW od początku ustawy o IPN jest traktowana jako organ bezpieczeństwa państwa i osoby, które miały związek jako współpracownicy, jako żołnierze tej służby są w jakimś sensie przez ustawę o IPN i ustawę lustracyjną za ten fakt piętnowani. Zwłaszcza w sytuacji gdy ukrywają tę informację o swojej przeszłości – podkreślił dyrektor WBH.

Do oświadczenia lustracyjnego sędziego dotarł Sławomir Cenckiewicz i pokazał je na na antenie TVP Info.

– Formularz mówi o trzech rodzajach zaangażowania w pracę i współpracę z tajnymi służbami. Ewidentnie sprawa sędziego Iwulskiego zamyka się w kwestii służby w Wojskowej Służbie Wewnętrznej. Był podoficerem, później oficerem rezerwy WSW – wyjaśnił Cenckiewicz.

Sędzia Józef Iwulski p.o. pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

Sędzia Józef Iwulski, dotychczasowy prezes Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, będzie – decyzją prezydenta...

zobacz więcej

Jak wynika z dokumentów Iwulskiego odkrytych w IPN, pierwsze pół roku spędził w Ośrodku Szkoleniowym Wojskowej Służby Wewnętrznej imienia Feliksa Dzierżyńskiego.

Następne pół roku spędził w Oddziale Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli komunistycznej wojskowej bezpieki w Krakowie, po czym rozpoczął pracę w sądzie w Krakowie i przeniesiony został do rezerwy.

W stanie wojennym Iwulski był sędzią i wydawał wyroki. Dokumenty pokazują, że jego kontakty nadal z wojskiem nadal trwały. 24 Grudnia 1982 r. Józef Iwulski awansowany został do stopnia kapitana rezerwy.

Przez całe lata 80. pracował w sądzie w Krakowie; był oficerem rezerwy Ludowego Wojska Polskiego.

Sędzia Józef Iwulski p.o. pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

Sędzia Józef Iwulski, dotychczasowy prezes Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, będzie – decyzją prezydenta...

zobacz więcej

Oświadczenie lustracyjne i wątpliwości

Gość programu wyjaśnił, że w formularzu lustracyjnym jest punkt, w którym każdy lustrowany składający oświadczenie ma prawo zaznaczyć, kiedy ma wątpliwości, że w ramach szkolenia podoficerskiego po skończonych studiach taka osoba znalazła się w ośrodku szkoleniowym np. WSW.

Cenckiewicz przytoczył przykład oświadczeń lustracyjnych, w których lustrowani pisali, że w ramach zasadniczej służby wojskowej odbyli przeszkolenie w WSW. – I tak powinien się zachować sędzia – stwierdził Cenckiewicz.

źródło:
Zobacz więcej